Recept na čaj z rýmovníku

Recept na čaj z rýmovníkuRýmovník si v posledních letech získal velkou oblibu a určitě ne nadarmo. Nejenže příjemně voní, odhání hmyz a používá se při přípravě některých jídel, ale zároveň blahodárně působí i na organismus. Rostlina velmi dobře účinkuje při nachlazení, rýmě, kašli, bolestech v krku, chrapotu, potížích s dýcháním. Je vhodná při horečce a bolestech hlavy. Používá se na zažívací potíže obzvláště na žaludek. Využívá se i na některé kožní problémy např. při ekzémech, po bodnutí hmyzem, při popáleninách a drobných poraněních kůže.

Pod názvem rýmovník se skrývá více než 300 druhů, ovšem nejčastěji se tak označuje rostlina Plectranthus argentatus. Původně pochází z teplých krajin Austrálie, Afriky a Asie, takže v českých podmínkách se většinou pěstuje jako pokojová rostlina a ven se vystavuje jen během teplého ročního období.

Suroviny:

  • 1-2 lístky rýmovníku (pokud jsou listy velké, stačí i jeden)
  • vroucí voda

Návod:

Lístky rýmovníku dobře omyjeme a natrháme. Poté je zalijeme horkou vodou a necháme několik louhovat. Zbývá již jen přecedit a začít popíjet. Na čaj opravdu stačí jeden až dva lístky, jelikož má totiž dostatečně intenzivní vůni a chuť. Do čaje lze ještě přidat med a citron, které umocní pozitivní účinky této rostliny.

Zdroje: ireceptar.cz