Kostivalová tinktura recept
Kostival byl pro své léčivé účinky znám již v antické době, používal se hojně i ve středověku. Zmiňuje se o něm i sv. Hildegarda, která jej nazývá ve svých spisech Consolida. Tento starý název vznikl z latinského consolidare neboli spojovat, což odráží jednu z hlavních oblastí použití této bylinky – při zlomeninách.
Kostival je však účinný i při dalších potížích pohybové soustavy. S úspěchem se využívá na bolesti kloubů a kostí, pohmožděniny, modřiny, vymknutí, vykloubení, výrony, naraženiny, výhřez meziobratlové ploténky. Bylinka se doporučuje na potíže svalů a šlach – natažení, bolesti a další. Je vhodná i při proleženinách, na dnu a revmatické potíže. Dříve se též s úspěchem používala při hojení ran.
Účinky této byliny můžeme využít různými způsoby, přičemž velmi populární zůstává kostivalová tinktura, kterou si můžeme připravit i sami doma.
Suroviny:
- 10 g nasekaného kořene kostivalu
- 10 g listu kostivalu (není nutné)
- 100 ml vodky nebo lihu
Návod:
Kořen kostivalu pořádně umyjeme a poté nakrájíme na malé kousky (nejlépe keramickým nožem). Ty vložíme do vhodné nádoby a vše zalijeme alkoholem, aby byly ponořeny. Takto necháme macerovat minimálně jeden měsíc (lze až rok) na teplém místě, občas vše protřepeme.
Pokud použijeme již sušený kořen kostivalu, tak jej necháme macerovat minimálně 14 dní.
Užívání tinktury: před použitím tinkturu protřepeme a poté potíráme postižená místa.
Podpora růstu vlasů: 1-2x týdně rozmícháme 4 lžíce tinktury v 250 ml vody a touto směsí masírujeme vlasatou část hlavy. Necháme působit 10 minut a pak opláchneme.
Zdroje: ceskatelevize.cz
Zmíněné produkty: