Kostivalová mast recept

Kostivalová mast receptKostival se hojně používal již v antických dobách a dnes se konečně vrací zpět na scénu. Stále častěji jej využívají i sportovní lékaři a fyzioterapeuti během rehabilitací. Jedním z nich je i známý fyzioterapeut Pavel Kolář.

Mast z kostivalu se tedy především používá pro podporu zdraví pohybové soustavy – klouby, kosti, svaly, meziobratlové ploténky, svaly, šlachy.

Existuje několik způsobů výroby. Lze použít zvířecí tuk (např. vepřové sádlo) nebo kokosový olej.

Kostivalová mast s kokosovým olejem

Suroviny:

Návod:

Kokosový olej nejdříve zahřejeme na více než 21 °C nejlépe ve vodní lázni. Poté do něj nasypeme připravený kostival a protřepeme. Směs následně necháme minimálně 10 dní odstát v teple (lépe i déle).

Po uplynutí této doby mast opět zahřejeme a přecedíme přes jemné sítko nebo přes plátno. Pokud chceme vytvořit tuhou konzistenci, tak můžeme přidat včelí vosk.

Mast by se měla skladovat ve vhodně nádobě s víkem. Pro příjemně chladivý efekt a tuhou konzistenci doporučujeme mast uchovávat v lednici.

Kostivalová mast se sádlem

Suroviny:

  • 250 g sádla
  • 2 hrsti strouhaného kostivalového kořene

Návod:

Kostival přidáme do horkého sádla a mírně smažíme cca 3 minuty. Směs necháme přes noc odstát a ráno sádlo opět rozpustíme a přecedíme. Mast skladujeme ve sklenici s víkem nejlépe v lednici.

Podrobněji o kostivalu

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich

Zmíněné produkty:

Kostival

Kostivalová mast