Konopná mast recept

Konopná mast receptExistuje celá řada receptů na výrobu konopné masti, což již samo o sobě svědčí o tom, že se řadí mezi ty nejpopulárnější bylinné masti. Podporuje zdraví pokožky, kloubů a svalů. Přitom její výroba není vůbec složitá.

Jako masťový základ můžeme použít zvířecí tuk (např. vepřové sádlo), žlutou nebo bílou vazelínu (vaselinum flavum, vaselinum album), lanolin, kokosový olej nebo bambucké máslo. Vazelína sice hůře absorbuje, ale její trvanlivost je mnohem delší, cena nižší a šance na alergickou reakci je minimální. Výběr je však samozřejmě na vás.

Hlavní surovinou pro přípravu masti je samozřejmě samotná sušená nať technického konopí nebo lze použít sušené listí, květ (můžeme použít i opylené části se semeny – nikdy však nepoužíváme plesnivé části). Byliny musíme ručně rozmělčit nebo namlít např. v mlýnku.

Suroviny:

  • Masťový základ
  • Konopí

Příprava:

Masťový základ rozehřejeme ve vodní lázni, a jakmile začne být tekutý (teplota by neměla překročit 80 °C), přidáme do něj konopí (3/4 celkového objemu). Celou směs následně zahříváme cca 20-30 min za občasného míchání (čím větší objem, tím delší doba zahřívání). Proces zahřátí se doporučuje opakovat cca 2-3x tj. po zahřátí necháváme směs macerovat do následujícího dne, kdy ji opět nahříváme a mícháme.

Výslednou hmotu scedíme a uložíme ve vhodné nádobě do tmavé místnosti.

Do masti lze přidávat i jiné suroviny – například bylinky jako je jitrocel nebo řepík, včelí vosk či kafr.

Aplikace: Mast nanášíme několikrát denně.

Upozornění: Před prvním použitím je vhodné provést rychlou zkoušku, zda nedojde k alergické reakci. Tenkou vrstvu masti naneseme na malou oblast zápěstí nebo loketní jamky. Pokud se do půl hodiny místo neprojeví svěděním či zarudnutím, tak s největší pravděpodobností nejste na výrobek alergičtí.

Podrobněji o konopí

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: magazin-legalizace.cz

Zmíněné produkty:

Konopná mast