Trnka obecná

Trnka obecnáTrnka obecná (Prunus spinosa) je trnitý keř, jehož plodem jsou modrofialové kulaté peckovičky neboli trnky (Fructus pruni spinosae), které mají velmi trpkou chuť. Po přemrznutí však zesládnou a jsou chutné. Dříve se zpracovávaly na sirupy, povidla kompoty, aromatická vína a likéry. Plody mají vysoký obsah pektinu, tříslovin a vitamínu C. Kromě nich se též často užívají květy rostliny (Flos pruni spinosae).

Bylina se pro své účinky začala používat až ve středověku. Kromě Hildegardy z Bingenu se tímto keřem zabýval i Konrád z Megenbergu.

Trnková větvička, nošená na krku nebo pověšená nad dveřmi, prý dokázala odpuzovat zlo a negativní energii. Z trnkového dřeva se vyráběly dřevěné předměty např. hole, nástroje. Dokonce se traduje, že se z něj vyráběly magické hůlky.

Účinky

  • Bylina podporuje normální funkci ledvin, přirozené vylučování.

Častá kombinace se semenem petržele, s březovým listem, s kořenem jehlice trnité, s natí svízele syřišťového nebo s natí rdesna ptačího, či rdesna blešníku.

  • Přispívá k normálnímu tlaku.
  • Podporuje látkovou výměnu, přispívá k optimální váze.
  • Podporuje imunitní systém, využívá se při rekonvalescenci a po zimním období.
  • Posiluje obnovu sil, energii.
  • Podporuje dýchací cesty.

Kombinace s lipovým květem nebo s květem černého bezu.

  • Přispívá k normální funkci žaludečně-střevního traktu, optimálnímu stavu střevních plynů.
  • Ve formě obkladů se používá pro podporu normálního stavu pokožky.

Formy + nežádoucí účinky

Mezi nejčastější formy patří klasicky připravovaný nálev či odvar. Občas se využívá samostatně, ale ve většině případů se přidává do směsí.

Z byliny se též připravuje kloktadlo. Zde doporučujeme především směs trnek, květu měsíčku a nati řepíku, všeho stejným dílem. Odvar vaříme asi 2 minuty.

Doposud nebyly zaznamenány žádné vážnější vedlejší účinky, ovšem jako obvykle doporučujeme užívat obecně doporučované dávky.

Pozor: Bylina působí lehce projímavě

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Trnka