Trnka obecná

Trnka obecnáTrnka obecná (Prunus spinosa) je trnitý keř vysoký kolem 3 metrů, bohatě větvený. Má vejčité, na okraji pilovité listy. Drobné, jasně bílé květy, vyrůstající před olistěním, jsou velmi bohaté a pokrývají často celé větve. Kvete poměrně krátce, na přelomu dubna a května.  Plodem jsou modrofialové kulaté peckovičky, trnky, se zelenavou dužinou velmi trpké chuti.

Vyskytuje se na výslunných křovitých stráních, pasekách a skalách.

Trnková větvička, nošená na krku nebo pověšená nad dveřmi, prý dokázala odpuzovat zlo a negativní energii. Z trnkového dřeva se vyráběly nejrůznější předměty např. hole, nástroje. Dokonce se traduje, že se z něj vyráběly magické hůlky. Plody se využívaly při výrobě sirupů, povidel, kompotů, aromatických vín a likérů.

Bylina se pro své účinky začala používat až ve středověku. Kromě Hildegardy z Bingenu se tímto keřem zabýval i Konrád z Megenbergu. Obsahuje sacharidy, minerální látky třísloviny, pektin, organické kyseliny a další významné látky. Nejčastěji se využívá květ trnky (Flos pruni spinosae), méně často plody (Fructus pruni spinosae).

Účinky

  • Bylina podporuje normální funkci ledvin, přirozené vylučování.

Častá kombinace se semenem petržele, s březovým listem, s kořenem jehlice trnité, s natí svízele syřišťového nebo s natí rdesna ptačího, či rdesna blešníku.

  • Přispívá k normálnímu tlaku.
  • Podporuje látkovou výměnu, přispívá k optimální váze.
  • Podporuje imunitní systém, využívá se při rekonvalescenci a po zimním období.
  • Posiluje obnovu sil, energii.
  • Podporuje dýchací cesty.

Kombinace s lipovým květem nebo s květem černého bezu.

  • Přispívá k normální funkci žaludečně-střevního traktu, optimálnímu stavu střevních plynů.
  • Ve formě obkladů se používá pro podporu normálního stavu pokožky.

Formy + nežádoucí účinky

Mezi nejčastější formy patří klasicky připravovaný nálev či odvar. Občas se využívá samostatně, ale ve většině případů se přidává do směsí.

Z byliny se též připravuje kloktadlo. Zde doporučujeme především směs trnek, květu měsíčku a nati řepíku, všeho stejným dílem. Odvar vaříme asi 2 minuty.

Doposud nebyly zaznamenány žádné vážnější vedlejší účinky, ovšem jako obvykle doporučujeme užívat obecně doporučované dávky.

Pozor: Bylina působí lehce projímavě

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Trnka