Sporýš lékařský (verbena)
Sporýš lékařský (Verbena officinalis) se nejčastěji vyskytuje na mezích a pastvinách a preferuje teplo. Rostlina se řadí mezi značně účinné, ovšem v současnosti bývá často podceňována.
Římané a Řekové ji považovali za svatou, využívala se při některých obřadech a pro očistu prostorů. Hippokrates ji doporučoval při horečkách. V Egyptě se jí přezdívalo slzy bohyně Isidy. V Persii se považovala za magickou rostlinu. Aztékové sporýš využívali v urologii, při bolestech hlavy, nespavosti a cévních potížích.
Sbírá se kvetoucí nať (Herba verbenae), a to od konce června do srpna, nejlépe kolem poledne.
Účinky
- Čaj z byliny se doporučuje při únavě, úzkosti, malátnosti a slabosti z nejrůznějších příčin. Uplatňuje se při psychogenně podmíněných tzv. tensních bolestech hlavy. Přispívá k lepšímu spánku.
- Využívá se jako doplněk klasické léčby epilepsie.
- Zlepšuje trávení, a to formou zvýšené sekrece trávicích šťáv a enzymů a zvýšením střevního tonu. Přispívá k dezinfekci střev a normalizaci střevní mikroflóry. Využívá se při průjmu. Podporuje jaterní funkci. Sporýš je vhodný při nechutenství.
- Má protizánětlivé účinky. Čaj či kloktadlo se doporučuje při nachlazení, bolesti v krku a kašli.
- Některé studie nasvědčují, že by rostlina mohla podporovat zdraví cévní soustavy.
- Zvyšuje sekreci mateřského mléka.
- Podporuje detoxikaci, působí močopudně a doporučuje se v urologii. Surya se ve své knize Skryté léčivé síly rostlin odvolává na Alberta Magna, který doporučoval vinný odvar proti „ucpání“ jater, sleziny a ledvin.
- Pomáhá vyvolat zaraženou menstruaci.
- Aplikuje se na nehojící se rány a vyrážky.
- Kašový zábal vyrobený z čerstvé byliny je vhodný při houseru (ústřel).
- Působí jako výborné vlasové tonikum (masáž vlasových kořínků).
- Doporučuje se na vlčí a ječné zrno očního víčka.
- Podporuje zdraví zubů a dásní.
Formy
Sporýš se nejčastěji užívá ve směsích, jedná se o velmi univerzální bylinu. Lze je též užívat samostatně, ale v tomto případě obzvláště dbáme na rozumné dávkování.
Nálev: 1 vrchovatou lžičku přelijeme 1 šálkem vroucí vody, několik minut louhujeme a scedíme.
Pro uklidnění mícháme sporýš především s meduňkou, třezalkou a s listem vrbky úzkolisté.
Při bolestech hlavy se osvědčila kombinace s listem vinné révy (při sběru je třeba dát pozor, aby nebyl chemicky ošetřen), s natí srdečníku a mařím listem.
Při únavě se doporučuje míchat zejména s vřesem, natí ptačího rdesna, s natí úročníku bolhoje a natí mateřídoušky.
Pro posílení sleziny dáme 30 gramů suché natě na půl hodiny do studené vody, pak přivedeme k varu, krátce povaříme a přikryté necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme po 1 šálku, před obědem a večeří.
Ústní voda ze sporýše: Hrst natě dáme do 0,5 litru čistého alkoholu a necháme 5 až 7 dní vyluhovat. Pak slijeme, nať vylisujeme, obě tekutiny slijeme a jemně přefiltrujeme. Skladujeme dobře uzavřené. Vždy po vyčistění zubů použijeme 1 polévkovou lžíci na dvou až tříminutový výplach ústní dutiny. Zásadně však nepolykáme.
Nežádoucí účinky
Nedoporučuje se užívat v průběhu těhotenství.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz
Zmíněné produkty: