Sedmikráska účinky

Sedmikráska účinky (sedmikráska léčivé účinky)Sedmikráska chudobka neboli obecná je též známá pod lidovým názvem husí kvítko či oko dne (Bellis perennis). Latinské bellus se překládá jako pěkný a perennis – trvající, což odkazuje na její odolnost. Objevuje se brzy na jaře a často kvete i během zimy. Při suchém vzduchu může snést i teplotu -15°C, aniž by se poškodila. Souvisí to s obsaženými antokyany, které umožňují přeměnu světla na teplo a zároveň zapříčiňují narůžovělou barvu květů. Rostlina se vyskytuje prakticky na všech kontinentech a často ve velmi chudých půdách. Patří mezi tzv. heliotropické rostliny – v průběhu dne se otáčí za sluncem, na noc se zavírá.

Z rostliny se využívá především květ (Flos bellidis perennis), ale sbírá se i kvetoucí nať. Je jedlá, využívá se při výrobě medu, vařených pokrmů a salátů, bývá častou ozdobou dezertů. Je zdrojem pylu a nektaru pro včely. Dříve se věřilo, že přináší štěstí. První zmínky o jejich zdravotních účincích se objevují před 2000 lety.

Účinky

  • Sedmikráska se často využívá v rámci jarní detoxikace, přispívá k čištění organismu.
  • Má močopudný účinek a pomáhá i při nadměrném zadržování vody a otocích. Příznivě působí na funkci ledvin.
  • Podporuje vykašlávání a využívá se při zánětech. Doporučuje se na suchý kašel, zahlenění, nachlazení, záněty dýchacích cest, astma. Bývá součástí čajových směsí, přidává se do kloktadel.
  • Je vhodná při poruchách trávení, nechutenství, zácpě, podporuje zdraví jater, využívá se při zánětech v trávicím ústrojí.
  • Některé herbáře rostlinu doporučují při bolestech hlavy a migrénách.
  • Využívá se na záněty kloubů.
  • Pozitivně působí při bolestivé a silné menstruaci.
  • Zevně se aplikuje v rámci kožních potíží (ekzém, lupénka, lišej, vyrážky, akné, nehojící se rány), kloktadlo je vhodné při zánětech dutiny ústní.

Formy

Sedmikrásku lze užívat jak samostatně, tak i ve směsích. Připravuje se čaj, tinktura, používá se samozřejmě i zevně (koupele, omývání, obklady apod).

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody, necháme několik minut louhovat.

Bylinná směs pro čištění: květy sedmikrásky, listy kopřivy a pampelišky (stejné díly), 2-3 šálky denně

Obklad: 2 lžíce sušených květů (4 lžíce čerstvých) zalijeme 250 ml vody, necháme cca 10 min louhovat. Přikládáme na postižené místo.

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky ani kontraindikace doposud nejsou známy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, botanickafotogalerie.cz

Zmíněné produkty:

Sedmikráska květ