Sedmikráska účinky

Sedmikráska účinky (sedmikráska léčivé účinky)Sedmikráska chudobka neboli obecná je též známá pod lidovým názvem husí kvítko či oko dne (Bellis perennis). Je to trvalka s válcovitým oddenkem. Má přízemní listovou růžici podlouhle obvejčitých, až kopinatých, celokrajných listů, na okraji vroubkovaných. Stvol dosahuje výšky kolem 10 centimetrů a nese na konci jediný úbor s dvouřadým zákrovem, bílými jazykovitými květy na obvodu a žlutými trubičkovými květy v terči. Plodem je nažka.

Latinské bellus se překládá jako pěkný a perennis – trvající, což odkazuje na její odolnost. Objevuje se brzy na jaře a často kvete i během zimy. Při suchém vzduchu může snést i teplotu -15°C, aniž by se poškodila. Souvisí to s obsaženými antokyany, které umožňují přeměnu světla na teplo a zároveň zapříčiňují narůžovělou barvu květů. Rostlina se vyskytuje prakticky na všech kontinentech a často ve velmi chudých půdách. Patří mezi tzv. heliotropické rostliny – v průběhu dne se otáčí za sluncem, na noc se zavírá.

Z rostliny se využívá především květ (Flos bellidis perennis), ale sbírá se i kvetoucí nať. Je jedlá, využívá se při výrobě medu, vařených pokrmů a salátů, bývá častou ozdobou dezertů. Je zdrojem pylu a nektaru pro včely. Dříve se věřilo, že přináší štěstí. První zmínky o jejich účincích se objevují před 2000 lety.

Dodnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silice, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy a další významné látky.

Účinky

  • Sedmikráska se často využívá v rámci jarní detoxikace, přispívá k čištění organismu.
  • Využívá se při odvodnění.
  • Příznivě působí na funkci ledvin a močových cest.
  • Podporuje správnou funkci průdušek a dýchacích cest. Bývá součástí čajových směsí, přidává se do kloktadel.
  • Podporuje trávení, chuť k jídlu. Přispívá ke správné funkci jater. Pozor: má slabé projímavé účinky.
  • Některé herbáře rostlinu doporučují pro podporu zdraví hlavy.
  • Využívá se na klouby.
  • Podporuje menstruační komfort.
  • Zevně se aplikuje pro podporu zdraví pokožky, též ve formě kloktadla (dutina ústní).

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky ani kontraindikace doposud nejsou známy. Ovšem jako obvykle se držíme rozumných dávek. Opatrnost je nutná během těhotenství, kojení a při užívání léků.

Formy

Sedmikrásku lze užívat jak samostatně, tak i ve směsích. Připravuje se čaj, tinktura, používá se samozřejmě i zevně (koupele, omývání, obklady apod).

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody, necháme několik minut louhovat.

Detoxikace: květy sedmikrásky, listy kopřivy a pampelišky (stejné díly), 2-3 šálky denně

Obklad: 2 lžíce sušených květů (4 lžíce čerstvých) zalijeme 250 ml vody, necháme cca 10 min louhovat. Přikládáme na místo.

Zmíněné produkty:

Sedmikráska květ

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, botanickafotogalerie