Pýr plazivý účinky
Pýr plazivý (Elytrigia repens) je plevelná rostlina, která se na loukách, polích, v příkopech. Má plazivý, dílkovaný oddenek. Z oddenkových uzlinek vyrůstají přímá stébla s mnoha kolénky. Dlouhé, čárkovité listy jsou ploché, drsné a celokrajné. Květy a plody vytváří poměrně řídké, dvouřadé klasy. Plodem je světle hnědá obilka. Kvete v červnu a červenci.
Mladé listy se dříve přidávaly do salátů, z rostliny se připravoval chléb, sirup, některé nápoje. Připisovali se jí i magické účinky, například vykropení světnice odvarem mělo odvrátit neštěstí.
Pro své účinky byl pýr ceněn již v dávných dobách. Zmiňují se o něm mnozí autoři a například na něj narazíme i v perském lékopisu z 10. století. Obsahuje řadu významných látek – organické kyseliny, sacharidy, saponiny, minerální soli, křemičitany, inulin, karoteny, silice a další. Nejčastěji se využívá oddenek (Radix graminis, Rhizoma elytrigii), sbíraný zpravidla v září a říjnu, nejlépe kolem desáté hodiny dopoledne, ale můžeme jej sbírat i na jaře. Sušíme jej co nejrychleji, buď na sluníčku, nebo umělým teplem. Bylina velmi snadno přijímá vzdušnou vlhkost, takže ji skladujeme v dobře uzavřených nádobách, případně ji občas přesušíme.
Účinky
- Bylina přispívá k normální hladině cholesterolu a krevního cukru v krvi.
- Podporuje detoxikaci organismu.
- Využívá se v rámci odvodnění. Podporuje činnost močových cest a ledvin.
- Šťáva, připravená z pečlivě očištěných a vybraných rostlin, se využívá jako posilující a očišťující jarní kúra.
- Podporuje normální stav kloubů. Čerstvý mletý pýr nebo kasička z čerstvě rozvařené byliny může sloužit jako kašovitý obklad na klouby. Obvykle jej přikládáme na noc.
- Podporuje trávení, činnost jater a využívá se při dietní chybě. Podporuje také vstřebávání vitamínů skupiny B a kyseliny pantotenové organismem.
- Podporuje normální stav kůže.
- Využívá se při rekonvalescenci.
- Medem slazený čaj z pýru podporuje plíce.
- Přispívá k normálnímu stavu srdce.
Nežádoucí účinky
Při užívání doporučených dávek nebyly zaznamenány vážnější vedlejší účinky. Pozor: může mít mírné projímavé účinky. Opatrnost je nutná v průběhu těhotenství, kojení a užívání léků.
Formy
Obvyklou formou je odvar, vařený 5 až 10 minut, podávaný 3x denně (šálek). Využívá se též ve formě tinktury.
Oddenek pýru se též výtečně hodí do směsí. Zejména kombinace s natí zemědýmu, natí rdesna truskavce, kořenem jehlice, kořenem bedrníku, natí zlatobýlu nebo s natí vřesu jsou velmi vhodné.
Cholesterol směs:
- Rozrazil nať 100 g
- Pýr oddenek 50 g
- Zemědým nať 50 g
- Rdesno ptačí nať 25 g
- Tymián nať 25 g
3 polévkové lžíce směsi přelijeme večer 800 ml studené vody, necháme do rána macerovat. Ráno přivedeme k varu, necháme projít několikasekundovým varem, 10 minut vyluhovat.
Použití: pijeme po doušcích z termosky po celý den.
Detoxikace směs (M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III):
- Pýr kořen 20 g
- Jehlice kořen 20 g
- Smetanka kořen 20 g
- Libeček kořen 20 g
- Lékořice kořen 20 g
Odvar: polévková lžíce směsi na 200 ml vody, povařit 4 minuty, vyluhovat 10 minut.
Použití: 1 šálek ráno i večer
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz