Goji účinky a použití (Kustovnice účinky)

Video Goji účinky

Kustovnice účinky

Kustovnice čínská (Lycium chinense) patří do čeledi lilkovité a vyskytuje se především v Číně, Japonsku a Koreji. Lidově se jí též přezdívá vlčí jahoda. Je příbuzná kustovnice cizí (Lycium barbarum), která roste v České republice v živých plotech, u železničních náspů nebo na stráních jako plevel.

Jasně červené plody keře kustovnice čínské se nazývají goji (godži) a řadí se mezi tzv. superpotraviny. Obsahují totiž celou řadu významných látek – vysoké množství aminokyselin, včetně všech osmi esenciálních, řadu stopových prvků (např. zinek, železo, měď, vápník, germanium a selen), karotenoidů, což bychom již odhadli dle výrazného červeného zabarvení. Ve složení dále nalezneme vitamíny skupiny B (např. B1, B2, B6), ale i vitamín E, vlákninu, organické kyseliny a další. A právě toto pestré složení může za celou řadu významných účinků rostliny.

V Číně se o nich vědělo již v dobách dynastie Ming (1368-1644), kdy se považovala za nástroj dlouhověkosti, vitality a energie. Hojně se používala v klášterech v Himálajích a její plody byly nazývány „červenými diamanty.“ Účinky kustovnice dokumentuje mýtus, jenž vypráví příběh Číňana Li Qing Yuen, který se dožil 252 let (1678-1930) díky pravidelné konzumaci goji plodů. Též se o nich zmiňuje nejstarších čínský herbář – Shen Nong Ben Cao Jing.

Účinky

 • Plody podporují čistící funkci organismu – vyplavují z těla toxiny.
 • Normalizují funkci střev.
 • Zvyšují elasticitu cév a podporují funkci srdce. Snižují krevní tlak, zlepšují tvorbu krve (stimulují tvorbu bílých a červených krvinek). Jsou vhodné při diabetu, jelikož podporují normalizaci krevního cukru.
 • Kustovnice patří mezi tzv. adaptogeny neboli látky, které působí proti stresu, nespavosti, zvyšují psychickou a fyzickou odolnost organizmu. Rostlina podporuje zdraví a funkci nervů a využívá se při nejrůznějších nervových potížích a psychickém vypětí. Zlepšuje náladu, spánek a zmírňuje depresi.
 • Goji obsahují antioxidanty, takže chrání buňky a neutralizují volné radikály.
 • Podporují imunitní systém a redukují množství antigenů, které souvisejí s alergiemi.
 • Podporují funkci jater a vylučování žluči.
 • Navrací hormonální rovnováhu, což je důležité obzvláště během menopauzy a při snížené potenci.
 • Posilují zrak, uklidňují podrážděné oči a zlepšují ostrost vidění.
 • Plody kustovnice pomáhají normalizovat váhu, a proto se často využívají při hubnoucích kúrách.
 • Podporují zdraví pokožky a dnes se stále více diskutujte o potenciálních možnostech léčby rakoviny kůže právě pomocí této rostliny.
 • Byl zaznamenán protinádorový účinek proti různým typům buněk (např. karcinomu plic, děložního čípku, prsu, tlustého střeva, žaludku, jater, prostaty). Provedena byla klinická studie na 79 pacientech s nádorovým onemocněním, kde podávané LBP měly příznivý efekt a uvádí se zesílení účinku některých cytostatik. Kustovnice také snižuje nežádoucí účinky chemoterapie a radioterapie, a může tak sloužit jako vhodný doplněk ke standardní léčbě nádorových onemocnění.

Formy

Zejména se používají goji, ale v čínské medicíně se využívají i ostatní části rostliny – listy, kůra a kořeny.

Goji účinky a použití

Sušené plody mají specifickou hořkosladkou chuť, která připomíná kombinaci brusinek, třešně, šípku. Mohou se konzumovat přímo, například jako hrozinky nebo sušené meruňky, nebo je lze přidat do salátů, cereálií, sladkých koláčů, polévkových vývarů nebo do rýže.

Připravují se z nich čaje: plody stačí zalít horkou vodou a nechat louhovat alespoň 20 minut.

Kustovnici by neměli jíst děti mladší 18 měsíců. Dětem do deseti let stačí půlka dávky dospělého. Denní dávka pro dospělého je přibližně z 6–15g suchých plodů ve dvou dávkách nalačno.

Odborníci nedoporučují jíst větší množství kustovnice přímo před spaním.

Kontraindikace

Zatím nebyly u kustovnice potvrzeny žádné nežádoucí účinky. V zemích Evropské unie se goji nebo výtažky z této rostliny prodávají jako schválený certifikovaný doplněk stravy. Přesné dávkování nebylo vědecky stanoveno, ale pokud chceme vytěžit z této rostliny maximum, měli bychom ji konzumovat v přiměřeném množství. K užívání kustovnice během těhotenství a laktace chybí údaje, proto by se v tomto období používat neměla.

Zdroje: www.kustovnice.cz, goji-kustovnice.cz

Zmíněné produkty:

Kustovnice