Kalanchoe pěstování (kolopejka pěstování)
Kalanchoe neboli kolopejka je početný rod rostlin z čeledi tlusticovité (Crassulaceae). Většinou se jedná o stálezelené keře nebo polokeře. Původní domovinou je Afrika, taktéž některé tropické a subtropické oblasti Asie.
V teplých oblastech se proto může pěstovat venku, ve zdejších podmínkách se nejčastěji pěstují jako pokojovky. Patří mezi nenáročné dekorativní rostliny. V případě dodržení několika zásad, mohou žít dlouhou dobu. Dle Feng Shui přináší do místností pozitivní energii.
Pozor rostlina je toxická pro domácí mazlíčky, takže květináč dáváme mimo jejich dosah. Využívá se však v tradiční čínské medicíně.
Vzhled
Na trhu se nejčastěji setkáme s kolopejkou vděčnou (Kalanchoe blossfeldiana).
Kalanchoe neboli kolopejka může dorůstat do výšky cca 30-45 cm. Stonky jsou přímé, kořenový systém je vláknitý. Rostlina má jednoduché, podlouhlé, oválné, vstřícné listy s vroubkovanými okraji. Drobné květy tvoří květenství vrcholík. Existují různé barevné variace – vyskytují se červené, růžové, žluté, oranžové nebo bílé květy. Plodem je měchýřek, semena jsou velmi drobná.
Světlo a teplota
Rostlina preferuje světlé a teplé stanoviště. Vybíráme polostín či místo, kde bude svítit pouze jemné ranní či večerní slunce. Vyhýbáme se místům s přímými poledními paprsky, které by mohly spálit listy. Nedostatek světla se může špatně odrazit na celkovém vzhledu.
Kalanchoe nesnáší mráz, takže hlídáme, aby teplota neklesla pod 10°C. Ideální je rozmezí 18-25°C. Jakmile se ochladí, vrátíme květináč zpět dovnitř.
Rostlinu nedáváme do blízkosti klimatizace, topení či krbu.
Zalévání a hnojení
Zaléváme až tehdy, kdy vrchní část substrátu vyschne. Obvykle do bývá jednou za 7-10 dní (někdy i déle), dle potřeby frekvenci zalévání upravíme (snížíme či zvýšíme). Přemokření může způsobit hnilobu kořenů, takže zaléváme tak, aby půda byla vlhká, nikoliv mokrá. Dáváme přednost spíše dešťové, filtrované či odstáté vodě.
V průběhu vegetačního období přihnojujeme (cca 1 x měsíčně).
Rostlina nemá zvláštní nároky na vlhkost.
Chladné období roku
Během podzimu a zimy dáme květináč vedle okna orientovaného nejlépe na jih nebo západ. Zajistíme teplotu kolem 15°C.
Jedná se o rostlinu „krátkého dne“, takže k tvorbě poupat vyžaduje období krátkých dnů a dlouhých nocí. Dopřejeme ji proto cca 12-14 hodin tmy denně, a to minimálně po dobu 6-8 týdnů, aby dobře kvetla.
Zálivku výrazně omezíme (cca jednou za 2-4 týdny), nehnojíme.
Na konci zimy či na jaře provedeme zaštipování stonků, abychom podpořili její růst.
Přesazování a množení
Jakmile to rostlina bude vyžadovat (např. přeroste nádobu), tak ji přesadíme. Nejvhodnější dobou je obvykle konec zimy či jaro. Kalanchoe vyžaduje dobře propustný substrát např. směs pro sukulenty (pH obvykle mírně kyselé).
Důležitá je jako obvykle spodní drenážní vrstva (např. štěrk, keramzit, perlit…), která zajistí odtok přebytečné vody. Nová nádoba by měla být jen o trochu větší.
Kalanchoe se množí dělením, můžeme ji též pěstovat ze semen. Rostlina obvykle roste pomalu.
Zdroje: thespruce.com, Wikipedie, gardenersworld.com