Grenaille co to je (co je grenaille)?
Grenaille je vlastně malá brambora. Pochází z všem známé rostliny lilek brambor (Solanum tuberosum), která patří do čeledi lilkovité (Solanaceae). Je to bohatě větvená rostlina s lichozpeřenými listy a často bílými květy (i když mohou být i jiné barvy). Plodem je bobule. Nejvýznamnější částí je samozřejmě hlíza, tedy brambora.
Samotné slovo pochází z francouzštiny – „grain“ se překládá jako „zrno“ nebo „semeno“. Přípona „-aille“ pak opět označuje soubor malých předmětů. Ještě je nutné podotknout, že ve francouzštině se používá slovo grenaille pro jednotné číslo, grenailles pak pro množné. V čeština se obvykle slovo grenaille využívá jak pro singulár, tak i plurál.
Vzhled, obsažené látky a využití
Grenaille brambory většinou mají tenkou slupku, křehkou texturu a zlatavě žlutou barvu. Chuť je lehce nasládlá, protože se část sacharidů ještě nestihla přeměnit na škrob. Grenaille jsou velmi oblíbené ve francouzské kuchyni. Využívají se podobně jako klasické brambory, takže je lze opékat, smažit, vařit…
Obsahují podobné látky jako klasické brambory, často se ale zmiňuje, že konkrétní množství např. vitamínu C, draslíku či vlákniny může být vyšší, některý látek může naopak být méně, tedy například již zmíněného škrobu.
Slovo grenaille se tedy nepoužívá pro označení nějaké odrůdy, ale opravdu pro konkrétní velikost (průměr cca do 35 mm). Tu zapříčiňuje brzká doba sběru, konkrétní čas se odvíjí od regionu.
Odrůdy
Je však nutné podotknout, že nemůžeme přeci jenom říci, že by zvolená odrůda vůbec nehrála roli ve výsledné chuti grenaille. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří – charlotte (podlouhlý tvar, vyšlechtěna ve Francii v Bretani), dále též ratte (ledvinovitý tvar a oříšková příchuť, původ Dánsko a Francie) či bonnotte.
Poslední zmíněná odrůda patří mezi nejdražší ze třech zmíněných, jelikož její produkce je limitovaná. Pochází francouzského ostrova Noirmoutrin.
Farmáři ji jednu dobu neměli příliš v oblibě, jelikož byly velmi malá a příliš křehká, takže často neodolávala mechanickému sběru. Postupně proto jejich nabídku snižovali. Časem se však k pěstování znovu vrátili, a to především kvůli jedinečné chuti těchto brambor.
Tu ovlivňuje jak klima, tak i substrát. Bonnotte se pěstují v písčité půdě, která je obohacená o mořské řasy. Brambory se sázejí začátkem února a sklízí ručně první květnovou sobotu v tzv. den „bonnotte“. Roční výroba je cca 100 tun, takže se řadí mezi delikatesy.
V roce 1996 se při jedné z pařížských aukcí prodalo 5 kg těchto brambor za 2500 eur. Dnes jsou samozřejmě levnější, ale i přesto jejich cena zůstává značně nadprůměrná.
Skladování
Grenaille brambory se skladují v chladném a suchém místě mimo dosah přímého světla a tepla. Lednice není vhodnou volbou. Zároveň se nedoporučují mýt, dokud je nebudete chtít použít.
Upozornění
Jako obvykle platí pravidlo držet se rozumných dávek. U citlivých jedinců se může objevit alergie, takže v případě prvotní konzumace, doporučujeme začít malou dávkou.
Recepty
Pečené grenaille
Suroviny:
- 500 g brambor grenaille
- 2 polévkové lžíce rostlinného oleje
- sůl (dle chuti)
- pepř či jiné oblíbené koření (dle chuti)
- několik stroužků česneku (volitelné)
- sýr a čerstvá zelenina na dozdobení
Postup:
Grenaille brambory důkladně umyjeme. Slupku neodstraňujeme! Dáme na plech, zalijeme olejem. Osolíme a opepříme dle chuti. Přidáme koření, které máme rádi. Též můžeme přidat drobně nakrájený česnek.
Brambory dáme do předem vyhřáté trouby. Pečeme do zlatova. Doba záleží na troubě, ale obvykle při pečení na 200°C to bývá cca 20-25 min. Jakmile grenaille vyndáme, posypeme je oblíbeným sýrem a čerstvou zeleninou.
Vařené grenaille se slupkou
Suroviny:
- 500 g grenaille brambor
- voda
- sůl (dle chuti)
Postup:
Brambory dáme do hrnce s vodou, tak aby je voda překrývala. Přivedeme k varu, přidáme sůl a vaříme ještě cca 15-25 min. Nakonec vodu slijeme. Grenaille můžeme ještě posypat čerstvým koprem a podávat s česnekovou smetanou (smetanu smícháme s prolisovaným česnekem).
Smažené grenaille
Suroviny:
- 500 g vařených grenaille brambor
- několik stroužků česneku (množství upravte dle chuti)
- koření dle chuti (kopr, petržel, pepř)
- olej
Postup:
Grenaille nakrájíme na menší kousky či plátky. Přidáme je společně s olejem do pánve. Během smažení pravidelně otáčíme. Česnek očistíme a prolisujeme. Přidáme jej před koncem společně s kořením.
Pakliže chcete recept zpestřit, tak můžeme přidat nějakou další zeleninu (lilek, mrkev…) či houby.
Zdroje: terroirsdechefs.com, Wikipedie, Wiktionary