Bromélie pěstování
Bromélie (Bromelia) je početný rod tropických rostlin. Patří sem i ananasovník. Původní domovinou jsou především horské oblasti střední a Jižní Ameriky, dnes se již pěstuje v květináčích či na zahradách i v jiných oblastech světa. Rostlina má podlouhlé silné listy, které tvoří paprskovitě uspořádanou růžici. V jejím středu se obvykle zadržuje dešťová voda a vyrůstá zde pestře zbarvené květenství. Volně v přírodě se velmi často jedná o epifyt, tedy o rostlinu, která nekoření v půdě, ale roste např. na stromech. Vodu a živiny přijímá ze vzduchu.
Při dodržení vhodných podmínek může kvést i půl roku, ovšem hned poté odumírá. Již v průběhu květenství mateřská rostlina vytváří několik bočních výhonů s dceřinými rostlinami, které pak stačí jednoduše přesadit.
Bromélie vyžaduje trvale teplé prostředí – cca kolem 20°C.
Potřebuje dostatek rozptýleného světla, chráníme ji před přímým sluncem. Vhodné místo je např. nedaleko okna.
Substrát by měl být vzdušný a propustný. Doporučuje se např. substrát pro orchideje a bromélie. V případě, že chceme vytvořit vlastní, tak se doporučuje kombinace písku, rašeliny a kůry. Důležité je též nezapomenout na drenážní vrstvu (např. štěrk, keramzit, perlit…), která zajistí odtok přebytečné vody.
Zaléváme pravidelně, ale nepřeháníme to – půda by měla být vlhká, nikoliv mokrá. Mnozí odborníci doporučují zalévat přímo do listové růžice, ovšem není to podmínkou. Vhodná je dešťová či odstátá voda. Bromélie preferuje vzdušnou vlhkost, takže listy můžeme občas rosit. Během období klidu frekvenci zálivky omezíme.
V průběhu vegetačního období lze ještě přihnojovat (1-2x do měsíce). Často se volí tekuté hnojivo.
Zdroje: Pěstování květin, orchidejí, zeleniny a hub v samozavlažovacích truhlících, Syrovátka Tomáš, hnojik.cz