Ricinový olej a jeho účinky

Video Ricinový olej účinky

Ricinový olej a jeho účinkyRicinový olej se získává ze semen (Semen ricini) skočce obecného (Ricinus communis). Ten původně pochází z Afriky a Asie, ačkoliv se dnes vyskytuje i v jiných tropických oblastech, kde může dorůstat až do výšky přes 10 metrů. Často se pěstuje pro dekorativní účely i mimo tropické oblasti, avšak tam je většinou nižšího vzrůstu a dožívá se výrazně menšího věku.

Semena obsahují asi 50% mastného oleje, složeného hlavně z triglyceridů kyseliny ricinolové, dále též proteiny, lipázy, slizy a další.

Zajímavým faktem je to, že samotná semena jsou vysoce toxická – smrtelnou dávkou pro děti je 5 semen a pro dospělé 15 semen. Za jedovatost může především toxalbumin ricin, dále též alkaloid ricinin, který je však pouze slabě jedovatý. Paradoxem je, že olej ze semen již jedovatý není, jelikož se toxicita během jeho výroby ztrácí.

Použití ricinového oleje

Dnes ricinový olej většinou spojujeme s zdravotním a kosmetickým odvětvím, ale dříve to byla hlavní surovina pro výrobu motorového oleje značky Castrol, který se používal pro motory pracující v těch nejextrémnějších podmínkách. Například byl použit roku 1919, kdy dva britští letci Alcock a Brown poprvé přeletěli Atlantik bez jediné zastávky.

Ovšem olej byl znám již mnohem dříve. Velké oblibě se těšil například ve starověkém Egyptě, kde se používal nejen při krášlicích kůrách, ale i jako projímadlo.

Bylina má od nepaměti lidový název „Jonášovo stínidlo“, údajně proto, že v jeho stínu se sušil biblický Jonáš, jsa vyvržen z útrob velryby. Na Valašsku je dodnes místy vzpomínán starý zvyk, kdy jako ochranu před zlými silami vzali magických 7 semínek, rozestavěli je na podložce tak, že čtyři semínka byla v kruhu a směřovala do všech světových stran a tři semínka byla umístěna do středu kruhu a reprezentovala tři živelné síly, zemi, vzduch a vodu, načež byla semínka polita silnou lihovinou a vše zapáleno – „posvěceno“ živlem ohněm. Mohlo se tak dít každé slunné poledne, ale největší sílu měl tento akt provedený o půlnoci, za ozáření měsíčním úplňkem. Tak odháněli Valaši zlé duchy, zlé nemoci a vůbec neštěstí od domu.

Listy, nať, květy ani kořeny skočce se léčebně zásadně nevyužívají.

Účinky

  • Ricinový olej lze použít jako projímadlo. Účinkuje asi po 2,5 hodinách a střevní peristaltika je zvýšena jen mírně.
  • Olej posiluje zdraví pokožky celého těla a působí i jako prevence. Pokožku aktivně regeneruje, vyživuje do hloubky a zároveň chrání. Je skvělý pro suchou namáhanou pleť, náchylnou k podráždění a častým alergiím. Dále se doporučuje na ekzémy, dermatitidy, akné, plísně, skvrny na kůži, drobné výrůstky, jizvy (povrchové i hluboké).

Návod: olej se aplikuje na poškozenou navlhčenou pokožku nejlépe dvakrát denně a lehkou masáží vetře.

  • Doporučuje se na bradavice.

Návod: čistý olej vmasírujeme do postižené pokožky kolem bradavice alespoň dvakrát denně a opakujeme do jejich vymizení.

  • Vlasový zábal z ricinového oleje dobře regeneruje suché vlasy poškozené častým žehlením, barvením i dlouhodobým pobytem na prudkém slunci. Podporuje jejich regeneraci, rychlejší růst a objem.

Návod: olej se aplikuje do vlasů a na vlasovou pokožku, pro zesílení účinku je dobré chvíli masírovat, aby účinné látky pronikly až k vlasovým kořínkům. Poté vlasy zakryjeme igelitovou fólií a případně ještě zabalíme do ručníku. Zábal necháme působit alespoň 30 minut a následně vše smyjeme.

Při silné tvorbě lupů můžeme úspěšně použít zábal ze stejných dílů ricinového oleje a žloutku, kam také můžeme přidat trochu hnědého rumu. Směsí namažeme pokožku hlavy a necháme 10 minut působit. Poté vše umyjeme.

  • Olej též podporuje růst a objem řas a obočí.

Návod: doporučuje se jej aplikovat jednou denně (např. večer) na konečky řas za pomocí kartáčku. Je však nutné dbát na to, aby se olej nedostal do očí.

  • Pomáhá i na slabé a lámavé nehty.

Návod: ricinový olej aplikujeme na nehtová lůžka a necháme působit alespoň 30 minut. Zbytky nevstřebaného oleje vmasírujeme do pokožky rukou. Tento zábal je nejvhodnější aplikovat na noc.

  • Ricinový olej též pomáhá při vzniku strií během těhotenství a využívá se i jako jejich prevence.

Použití ricinového oleje

Návod: strie masírujeme čistým olejem alespoň 10 minut, poté oblast zakryjeme plastovou folií a necháme 20 minut působit. Opakujeme jednou denně.

Návod pro prevenci: smícháme 1 lžíci ricinového oleje a 2 lžíce mandlového oleje. Směs nanášíme každý den na místa, která jsou náchylná ke tvorbě strií (břicho, stehna, prsa).

  • Olej podporuje zdraví rtů a chrání je před popraskáním.

Návod: smícháme lžičku ricinového oleje a glycerinu s několika kapkami čerstvé citronové šťávy a směs aplikujeme na rty před spaním. Druhý den setřeme vatou namočenou ve vlažné vodě. Opakujeme denně, dokud se rty nezahojí. Druhou variantou je smíchat lžičku ricinového oleje s mandlovým olejem a vmasírovat do rtů několikrát denně.

  • Edgar Cayce doporučoval především zevní aplikaci ricinového oleje:

Cca 10 ml oleje dáme do malé lahvičky a ohřejeme v horké vodě. Následně lahvičku kleštičkami vytáhneme a její obsah vylijeme na kus flanelu, natřikrát poskládaného do formátu přibližně A5. Flanelem trochu zamáváme, aby se olej, který se mezitím do látky vsákl, poněkud ochladil a ihned přikládáme na postižené místo. Překryjeme kouskem igelitu a zabalíme se do velkého ručníku, osušky nebo prostěradla a ulehneme tak, aby ošetřovaná oblast nebyla pod tlakem. Shora přiložíme zdroj tepla, například termofor s horkou vodou nebo elektrickou dečku, a tento zdroj přidržujeme rukou nebo připevníme opaskem. Setrváme po stanovenou dobu nejen v klidu tělesném, ale hlavně i v klidu duševním, tedy bez knížky, televize nebo diskuze s rodinou.

Optimální doba přiložení obkladu je asi 2 hodiny, minimální 70, maximální 150 minut. Obklad má neobyčejně široké využití, můžeme jej aplikovat při dyspeptických potížích na břicho, při pocitu tupé bolesti na slezinu, slinivku, žlučník, játra, žaludek, ale třeba i na páteř nebo na ledviny. Ricinový olej zlepšuje činnost lymfatických uzlin, takže se tělo rychleji pročišťuje od škodlivých toxických látek a je odolnější vůči nepříznivým vnějším vlivům, nemocem i stresu. Navíc, správně fungující lymfa podporuje zdravou pružnou pokožku, takže funguje i jako prevence například vzniku celulitidy. Pravidelná masáž ricinovým olejem pokožku prokrví, posílí a zlepší její vzhled. Dokonce byl zaznamenán i ústup některých kožních afekcí.

U bolestivých stavů, zejména chronických, je možno ústup potíží někdy zaznamenat již po dvou či třech aplikacích a je opravdu významný. Ve vážnějších stavech doporučujeme proto v prvních třech dnech aplikovat zábal každodenně, později postačí třikrát, dvakrát nebo i jednou týdně, případně i jen příležitostně. Tento zábal téměř nemá kontraindikace a někdy pomůže i tam, kde bychom to nečekali, třeba u vleklých svalových nebo kloubních bolestí. Přesto, nebo snad právě proto, že aplikace výborně tlumí subjektivní potíže, díváme se na ni pouze jako na pomocnou léčbu a radíme ji vždy souběžně vedle další vnitřní nebo zevní terapie.

Dávkování

Vnitřně: Dětem podáváme vnitřně půl až čajovou lžičku, dospělým 1 polévkovou lžíci. Nepříjemnou chuť lze korigovat ovocnými šťávami.

Při vnitřním užívání je nutné dbát na doporučené dávkování a nedoporučuje se dlouhodobé užívání.

Zevně: Olej se aplikuje na poškozenou navlhčenou pokožku nejlépe dvakrát denně a lehkou masáží vetře.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, literatura Přírodovědecké Fakulty UK v Praze, zdravezdravi.cz

Zmíněné produkty:

Ricinový olej