Pekanové ořechy účinky

Pekanové ořechy a zdraví (pekanové ořechy účinky)Pekanové ořechy pocházejí z mohutného stromu ořechovce pekanového (Carya illinoinensis), který se vyskytuje v Severní Americe. Vyžaduje slunce, teplé a vlhké klima, kvete na jaře, plody pak dozrávají na podzim. Název vznikl kvůli tvrdé skořápce a překládá se jako „ořech, který potřebuje k rozbití kámen“.

Cca 80% světové produkce pochází z USA. V dřívějších dobách se pekanové ořechy považovaly za delikatesu, která nebyla dostupná každému. Komerční pěstování začalo až od 80. letech 19. století.

Skořápky ořechů se v průběhu druhé světové války využívaly jako náhražka kávy. Ze dřeva se dodnes vyrábí nářadí, nábytek, podlahy. Indiáni využívali plody, listy a borku při řešení některých zdravotních potíží (např. kožní a dýchací potíže).

Ořechy jsou bohaté na antioxidanty, bílkoviny, tuky, vlákninu, vitamíny (provitamín A,B1…) a minerály (např. zinek, hořčík, fosfor, draslík…). Mají sladkou máslovou chuť a příjemnou vůni, takže jsou častou součástí dezertů, snídaní, svačin, dělají se z nich některé nápoje či zmrzlina.

Jedná se o vůbec první ořechy, které se podívaly na Měsíc. Byly na palubě Apollo 11 a později se na přirozený satelit Země ještě vrátily.

Účinky

  • Pekanové ořechy obsahují nenasycené mastné kyseliny, takže podporují zdraví cév a srdce. Několik vědeckých výzkumů poukázalo na to, že přispívají ke snížení hladiny špatného cholesterolu (LDL) a naopak zvyšují hladinu hodného (HDL). (1, 2)
  • Zároveň mohou podporovat k normalizaci hladiny krevního cukru (3).
  • Jelikož jsou bohaté na antioxidanty, tak přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.
  • Zinek a hořčík posilují přirozenou obranyschopnost a mohou mít kladný účinek v boji se záněty.
  • Obsažené látky v ořeších posilují správnou funkci kloubů, mozku a mohou mít příznivou roli v rámci PMS.

Formy

Ořechy můžeme konzumovat jak samostatně, tak i jako součást pokrmů např. kaší, snídaňových směsí, jogurtů, dezertů apod. Výborně se též hodí jako svačinka do práce, školy či na výlet. Jsou častou součástí různých ořechovo-ovocných mixů.

Upozornění

Pekanové ořechy jsou vysoce kalorické, takže při konzumaci bychom se měli držet pravidla vše s mírou. Samozřejmě se neužívají v případě alergie na ořechy.

Zdroje: Wikipedie, healthline.com

Zmíněné produkty:

Pekanové ořechy