Bylinky na odvodnění organismu
Ačkoliv je voda základem našeho života, tak i jí bývá občas přebytek, což se může projevovat např. otoky, nadměrným pocením a dalšími symptomy. Příčiny bývají různé. Naštěstí i v této otázce nám může příroda významně pomoci a nachystala pro nás řadu účinných přírodních řešení.
Pakliže důvodem chorobného zavodnění organismu jsou ledviny, tak se nejčastěji doporučuje užívat přesličku rolní, která patří mezi ty nejúčinnější byliny v této otázce. Má močopudné účinky a posiluje funkci ledvin. Marie Treben ji doporučovala i v případech, kdy nezabírají jiné bylinné čaje. Obvykle se pije po doušcích 2-3 šálky čaje denně a přesličková koupel je vhodná na otoky.
Dále je možné zvolit i obyčejnou kopřivu, která nejen podporuje odstranění přebytečné vody z těla, ale zároveň organismus čistí. Kromě klasického čaje, tinktury či sirupu si lze na oteklé nohy udělat kopřivou lázeň.
I bříza bělokorá je v této otázce vhodnou volbou a užívá se ve formě čaje či tinktury.
Výše zmíněné tři byliny můžeme užívat společně ve směsi, kterou připravíme ze stejných dílů a užíváme po doušcích 2-3 denně.
Jehlice trnitá se používá tehdy, kdy je potřeba zvýšit a urychlit odvod přebytečných látek z organismu. Užívá se ve formě čaje, tinktury či tablet, často se přidává i do směsí, ale neměla by se užívat dlouhodobě.
Při problémech s játry se doporučuje pampeliška neboli smetánka lékařská, kterou užíváme buď samostatně ve formě čaje, tinktury či sirupu, nebo ve směsi.
Otoky mohou být způsobeny i problémy se srdcem a vysokým krevním tlakem. Vhodným řešením je pak petržel, kterou užíváme jak čerstvou, tak i sušenou.
V případě problémů s křečovými žilami se doporučuje komonice lékařská.
Při potížích s látkovou výměnou je vhodné sáhnout po pýru plazivém. Kromě nadměrného zavodnění pomáhá i s celkovým přirozeným čištěním.
Problémy lymfatické soustavy pomáhá řešit svízel, který podporuje její správnou funkci a rovnovážné množství vody v organismu.
Pakliže příčina není přesně jasná, tak si můžeme připravit univerzální bylinnou směs dle receptu Janči:
- nať celíku zlatobýlu 40 g
- nať turanu kanadského 20 g
- nať svízele syřišťového 20 g
- březový list 10 g
- oddenek pýru 10 g
Příprava: lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a necháme odstát. Čaj podáváme 3 x denně před jídlem.
Trubkovec se používá při otocích celého těla a vřes je zase velmi účinný v případě otoků dolních končetin. Svou močopudností podporuje odvod přebytečných tekutin z těla a snižuje nadměrné pocení. Užívá se jak samostatně, tak i ve směsích s dalšími bylinami.
Zmíněné byliny užíváme nejčastěji ve formě klasické čaje, tinktury či tablet. Na otoky se často ještě doporučují koupele.
Kromě bylin je samozřejmě důležité dbát i na zdravé stravování a dostatek pohybu. Ačkoliv se to bude zdát paradoxní, tak bychom neměli zapomínat ani na pitný režim, jelikož při nedostatku vody si organismus může začít dělat nechtěné zásoby. Zároveň mnozí odborníci nedoporučují užívat tekutiny těsně před spánkem, jelikož v noci nejsou ledviny tak aktivní jako během dne a zbytečně je to přetěžuje.
Zmíněné produkty: