Kurkuma pěstování

Kurkuma pěstováníKurkuma (indický šafrán) se samozřejmě nejčastěji využívá jako koření, zejména se těší oblibě v asijské kuchyni. Též se využívá jako přírodní barvivo. Staré herbáře se zmiňují o tom, že podporuje imunitu, trávení a cirkulaci. Využívá se i v kosmetickém odvětví.

Podrobněji v herbáři

Prášek se získává ze sušeného oddenku kurkumovníku, který preferuje tropické oblasti, avšak můžeme si jej vypěstovat i přímo doma.

Oddenek nejdříve dáme do vody, dokud se neobjeví pupeny. Poté jej umístíme do substrátu nejlépe z písku a hlíny (klíčící pupeny by měly směrovat nahoru). Nádoba by měla být dostatečně velká, aby měla rostlina dostatek prostoru, jinak bude nutné po čase přesazovat.

Květináč dáme na teplejší místo a pravidelně zaléváme. Kurkumovník má rád vlhkost, ale nesmíme to přehánět. V nádobě by proto měla být na dně přítomna drenážní vrstva (např. z kamínků). Nezapomínáme též na hnojení cca po 14 dnech.

Rostlinu můžeme mít doma či ve skleníku. Během teplého léta ji lze umístit ven. Při ochlazení (<15°C) ji přemístíme dovnitř a omezíme zálivku.

Po odkvetení můžeme sklízet.

Zdroje: ireceptar.cz, dumzahrada.cz

Zmíněné produkty:

Kurkuma