Bruschetta aneb kousek Itálie v Česku

Bruschetta je tradiční italský předkrm nebo svačina a připravuje se prakticky v každé restauraci. Ačkoliv má svůj původ v Itálii, získala si postupně oblibu po celém světě. Název vyšel ze slovesa bruscare neboli péci.

BruschettaJedná se vlastně o zapečený nebo smažený chléb s různou náplní, přičemž nejčastěji to jsou rajčata, bazalka, sůl, pepř, olivový olej a česnek. Zásadní pro jeho správnou přípravu je hlavně kvalitní olivový olej. Ten podle výzkumů Harvardské Univerzity podporuje snižování cholesterolu a obecně funguje jako prevence srdečních onemocnění. Při přípravě bruschetty se nejčastěji volí italská ciabatta.

Možná si říkáte, že to zní až moc obyčejně, avšak bruschettu jedli již v antických dobách. Byla to velmi jednoduchá, ale sytná svačinka, kterou si mohli dopřát i obyčejní lidé. A i dnes je důležitá především jednoduchost přípravy, zároveň se však hledí i na kvalitu jednotlivých potravin.

Níže uvádíme jeden z řady receptů, jak připravit domácí bruschettu.

Bruschetta recept

CiabattaNejlepší volbou je ciabatta, ale pokud není k dispozici – postačí jiný bílý chléb. Přičemž vhodnější jsou širší druhy, nebo alespoň jej nakrájíme na větší plátky. Výsledek smáčíme olivovým olejem – je to velmi důležitý krok, díky němuž bude chléb více křupavý a chutný. No a nyní již přejdeme k vlastnímu smažení. Nejvhodnější je gril, ale hodí se i pánev, toustovač, tudíž cokoli najdete po ruce. Jakmile se kousíčky osmažily, hned je natřeme česnekem.

Chléb je připraven, takže se můžeme pustit do náplně. Nakrájíme rajčata, bazalku. Smícháme je s olivovým máslem, posolíme a přidáme pepř. Do náplně se hodí prakticky všechno od mléčných výrobků až po maso a ryby. Zde se míry nekladou. Jakmile bude náplň hotová, opatrně ji dáme na chléb a honem začneme mlsat.

Přejeme dobrou chuť!