Čaj Pu-Erh účinky

Černý čaj účinkyTento čínský čaj, který je lidstvu znám již více než 1700 let, pochází z provincie Jün-nan. Často se s nim obchodovalo a sloužil i jako barter. Jeho plantáže se nejčastěji nacházejí ve vyšších nadmořských výškách, aby mohly rostliny načerpat dostatečné množství slunečného záření. Sklizně bývají několikrát do roka – v polovině dubna, během léta a též na podzim.

Neobvyklý název vznikl ze stejnojmenného malého městečka, kde se zrodila unikátní technologie přípravy toho čaje. Charakteristickým rysem výroby je fermentace, které následuje hned po tradičním zpracování čajových lístků. Dodnes je však přesný postup výroby přísně střeženým tajemstvím. Mimochodem výsledný tvar čaje nijak nesouvisí s jeho kvalitou. Modeluje se různě dle požadavků klientů, a tedy jeho forma a velikost nemají nic společného s jeho účinky.

Pu-erh se s časem, podobně jako víno, zlepšuje a jeho chuťová kvalita se zdokonaluje. Přítomná hořkost mizí a vytváří se medová vůně. Jednu dobu se jeho cena vyšplhala natolik, že z mnohých pěstitelů se stali milionáři. Nakonec však došlo k zlevnění a dnes si jej můžeme dopřávat všichni.

Čaj obsahuje řadu významných látek včetně minerálů, vitamínů a bílkovin.

Účinky čaje Pu-Erh

  • Podporuje ochranu buněk vůči oxidativnímu stresu
  • Existuje řada vědeckých studií, které se zabývaly vlivem čaje na váhu, přičemž mnohé z nich dospěly k velmi pozitivním výsledkům, které by mohly v budoucnu posloužit v řešení nadváhy a obezity. Odborníci doporučují pít čaj hodinu po jídle.
  • Čínské studie poukázaly na pozitivní vliv čaje na hladinu krevního cukru a cholesterolu
  • Podporuje metabolismus a celkovou energii.
  • Často se doporučuje užívat při odvykacích kůrách (alkohol, kouření).
  • Má kladný vliv na trávení
  • Kladně ovlivňuje nervovou soustavu.
  • V poslední době se též začaly objevovat výzkumy zaměřené na studium možných protirakovinných účinků

Upozornění: I v pití čaje Pu-Erh je nutné dodržovat míru. Konzultace s odborníkem je nutná v době těhotenství či kojení.

Příprava

1 čajovou lžičku čaje zalijeme 250 ml vařící vody a necháme cca 5 minut louhovat. Ovšem tato doba záleží na preferencích, zda chcete mít čaj slabší či silnější. Obvykle se čaj pro svou chuť nesladí.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, pubs.acs.org