Bylinky na žaludek

Bylinky na žaludek (byliny na žaludek)Žaludek samozřejmě hraje významnou roli v rámci procesu trávení. Existuje celá řada bylinek, které podporují jeho funkci a pomáhají v rámci potíží. Pokusíme se zmínit ty nejznámější.

Mezi ně určitě patří máta peprná, která bývá často volbou číslo jedna v rámci žaludečních obtíží. Doporučuje se na zvracení, křeče, bolesti, podporuje trávení a chuť k jídlu. Bylinku užíváme buď ve formě klasického mátového čaje, či například ve formě tinktury, přidává se i do směsí.

Další velmi známou bylinou je heřmánek pravý. Má protizánětlivé účinky a podporuje trávení. Využívá se při bolestech, křečích, zánětech a žaludečních vředech. Nejčastěji jej užíváme ve formě klasicky připravovaného čaje, přičemž bylinka je vhodná i pro děti. Užíváme 2-3 šálky denně, pijeme nejlépe neslazený.

Puškvorec obecný je vhodný při přebytku, ale i nedostatku žaludečních kyselin (podporuje rovnováhu), bolestech, žaludečních vředech, nechutenství. Tibetská a korejská medicína tuto bylinku často zmiňuje v rámci terapie nejrůznějších žaludečních potíží. Pochvaluje si ji i Marie Treben ve své knize Zdraví z boží lékárny:

„Jistá žena z Vorarlbergu dva roky trpěla bolestmi žaludku a nevydržela ani jeden den bez tabletek. Na moji radu užívala oněch šest doušků čaje z puškvorce. „

Mezi další účinné bylinky na regulaci žaludeční kyseliny (přebytek či nedostatek) patří vachta. Využívá se při nechutenství, zkaženém žaludku, chronických potížích. Bývá častou součástí žaludečních směsí.

Čaga neboli rezavec šikmý se doporučuje při žaludečních vředech, akutních a chronických zánětech, bolestech a dalších potížích. V průběhu historie si tato houba získala přezdívku „houba nesmrtelnosti“, jelikož se užívala i v těch nejtěžších případech. Užíváme ji ve formě prášku, tinktury či odvaru.

Ožanku kalamandru doporučuje řada bylinářů a léčitelů např. Jiří Janča. Chorvatský léčitel Vasa Pelagič o ní už před zhruba 100 lety prohlásil, že pomůže při žaludečních problémech i tam, kde „doktoři dávají od nemocného ruce pryč“. Povzbuzuje trávení, zlepšuje kvalitu trávicích šťáv, je vhodná při bolestech a zánětech.

Zeměžluč se doporučuje na pálení žáhy, říhání. Podporuje trávení a chuť k jídlu. Užíváme v rozumných dávkách a vzhledem k hořké chuti se často přidává do směsí.

Pelyněk se užívá v případě otrav, zvracení, zánětů, nechutenství. Harmonizuje tvorbu žaludečních kyselin, má protizánětlivé účinky. Kvůli chuti se opět přidává do směsí.

Jak již lze z názvu vyvodit, tak sléz chrání sliznice žaludku. Využívá se při žaludečních vředech, zánětech a bolestech.

Chceme též zmínit jednu babskou radu, která je velmi účinná v rámci žaludečních potíží. A tou je šťáva ze syrových oloupaných brambor. Užíváme ji 2-3x denně v případě potíží, preventivně pak lze dávku snížit na 1x denně. Konzumujeme nejlépe mezi jídly.

Žaludek vyžaduje pravidelnou péči, takže nezapomínáme na vyváženou stravu, omezení stresu a škodlivých látek.