Bylinky na psychiku

Bylinky na psychiku (uklidňující bylinky na nervy)Naše psychika je neustále vystavena působení celé řady vlivů a faktor. Existuje však řada doporučení, která mohou podpořit nervy a celkově organismus. Významný vliv má určitě zdravá strava, dostatek pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu, pravidelný odpočinek. Podpořit psychiku mohou i některé rostliny.

Mezi nejznámější bylinky na nervy určitě patří meduňka. Jedná se o univerzální rostlinu, kterou můžeme podávat i dětem. Je vhodná při stresu, pro podporu klidu, harmonie obnovy sil. Zároveň podporuje trávení, srdce apod.

Mučenka podporuje uklidnění a je vhodná při stresu. Užívá se pro podporu uklidnění a psychické kondice. Využívá se po namáhavé práci a přepracovanosti. Podporuje práci trávicího traktu.

Využívají se též přírodní adaptogeny (ženšen, eleutherokok, rhodiola atd.). Jak je již z názvu patrné, tak podporují lepší adaptaci organismu na nové podmínky. Podporují psychickou a fyzickou kondici, odolnost organismu.

Kozlík lékařský patří mezi oblíbené bylinky na nervy, podporuje klidný spánek. Je opět doporučován při stresu. Podporuje funkci trávicí soustavy, srdce, nervy apod. U této bylinky se obvykle doporučuje dělat pauzy v rámci užívání.

Marie Treben doporučovala rozrazil pro podporu uklidnění, spánku, využívá se při přepracovanosti. „Jeden šálek čaje, který vypijeme večer před spaním, dělá přímo divy.“

V případě, že nepomáhají výše zmíněné bylinky, tak můžeme vyzkoušet třezalku. Staré herbáře ji řadí mezi přírodní podpůrné bylinky, které jsou vhodné na psychiku.

Tento seznam určitě není kompletní, jelikož existuje opravdu hodně bylin, které podporují psychiku.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich