Bylinky na menstruaci
Existuje celá řada bylinek, které mohou zmírnit menstruační potíže a podpořit komfort v rámci tohoto období.
Hned na prvním místě určitě stojí kontryhel obecný. Řeší nejrůznější poruchy menstruačního cyklu, doporučuje při nepravidelné, silné či bolestivé menstruaci. Herbáře jej doporučují i na amenoreu (absence menstruace). Bylinku užíváme ve formě klasického čaje.
Při silném menstruačním krvácení (hypermenorea) je velmi vhodná kokoška pastuší tobolka. Doporučuje se i v případě krvácení mimo cyklus. Využívá se pro podporu regulace periody v době puberty. Bylina se obvykle užívá 8 až 10 dní před začátkem periody. Jednu vrchovatou kávovou lžičku zalijeme šálkem vody a užíváme 2x denně.
Další ženskou bylinkou je určitě řebříček obecný, který je vhodný při nepravidelné periodě, menstruačních bolestech a křečích. Bylina je vhodná při amenorei. Doporučuje se při bolestech hlavy či migrénách v průběhu periody. Řebříček můžeme užívat samostatně nebo ve směsi. Velmi oblíbená kombinace je s kontryhelem ve stejném poměru. Do směsi pak lze ještě přidat hluchavku bílou.
Ta patří mezi nejpopulárnější ženské bylinky, využívá se při poruchách a podporuje hormonální rovnováhu.
Drmek obecný je známý pro obsah látek podobných progesteronu (tzv. fytohormony). Doporučuje se při bolestivé a nepravidelné menstruaci, silném krvácení a PMS (premenstruační syndrom).
Naopak jetel luční obsahuje látky podobné estrogenům a též může být nápomocný v rámci menstruačních potíží. Podporuje správný hormonální cyklus, je vhodný při nepravidelné, silné či bolestivé menstruaci. Často se doporučuje v období puberty.
PMS řeší brutnák, který podporuje hormonální rovnováhu, či pupalka (pupálkový olej), která se využívá na nepravidelný menstruační cyklus.
Někteří bylinkáři doporučují při vynechání menstruace dobromysl nebo heřmánek, obě dvě bylinky přispívají k pravidelnosti periody a pomáhají při křečích.
Na silné menstruační krvácení a bolesti lze též doporučit maliník, krvavec toten. Užíváme je často v kombinaci s dalšími bylinkami.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Zmíněné produkty: