Barvení vlasů hennou

Barvení vlasů hennou (henna vlasy)O rostlině Lawsonia Inermis jste již určitě někdy slyšeli, jen možná pod jiným názvem – henna případně hena či hinna. Jedná se vlastně ozdobný keř, který je pěstován zejména v oblastech se suchým a horkým klimatem (hlavně v severní Africe a Indii) a který může dorůstat až do výšky 2 metrů.

Již po mnohá tisíciletí se pěstuje záměrně zejména kvůli svým hladkým podlouhlým listům, z nichž se po jejich usušení a nadrcení získává prášek zelené barvy s typickou vůní. Tímto procesem se získává 100% přírodní barva, která na rozdíl od těch chemických nepoškozuje vlasy, ale naopak přispívá k jejich zdraví.

Podle doby sklizně je pak možné získat hennu bezbarvou či naopak velmi silně barvící. Mladé rostliny vůbec neobsahují barvivo. Větší množství barviva pak produkují keře až po dvou letech. Vzájemnou kombinací usušených listů lze získat nejrůznější barevné odstíny.

Ovšem kromě listů se z rostliny využívají i její květy bílé, žluté, růžové až červené barvy, které vydávají silnou sladkou vůni považovanou za afrodiziakum. Šťáva z květů se využívá jako součást parfémů nebo jako esenciální olej. Vůně květů ulevuje od bolestí hlavy, pomáhá při nespavosti a olej také pomáhá při bolestech svalů, napomáhá při léčbě ekzémů či spálenin.

Účinky

  • Napomáhá regeneraci vlasů a k jejich zpevnění.
  • Přispívá k zamezení předčasnému maštění vlasů a tvorbě lupů
  • Vytváří na vlasech a pokožce přírodní UV filtr.
  • Napomáhá chránit vlasy proti vnějším nepříznivým vlivům (před větrem a nečistotami z ovzduší a také před chlórem či mořskou solí).
  • Přispívá k ochraně vlasů před roztřepením a lámáním.
  • Henna je velice vhodná i při alergiích kůže a vlasové pokožky a onemocněních vlasů.
  • Je přirozeně antibakteriální a antispetická.

Jaký je výsledný barevný odstín?

Výsledný odstín vždy záleží na přirozené barvě vlasů. Každý jsme originál, a proto ani výsledek nebude nikdy stejný, tak jak to v přírodě bývá zvykem. Vlastnosti přírodní barvy neumožňují zesvětlení vlasů a výrazné změny odstínů, proto je vhodné používat odstín přibližně odpovídající původní barvě vlasů.

6 mýtu o barvení vlasů hennou:

1. mýtus – „Postup je složitý“

Samotný postup není nijak náročný. Chce to ale dodržovat určité zásady stejně tak, jak se musí dodržovat zásady při barvení chemickými barvivy.

2. mýtus – “Henna mi zničí vlasy”

Rozhodně ne, jedná se o pravý opak. Jak již bylo zmíněno henna je přírodním produktem, který má celou řadu významných látek, které podporují zdraví vlasů a napomáhají jejich regeneraci.
Je pravda, že čistá henna trochu vysušuje, ale nikdy ne tolik, jako to umí barva chemická. Pokud máte vlasy suché je potřeba, tak jako u jiných barev, používat přírodní vlasové přípravky a bylinky.

3. mýtus – „Henna nekryje šediny“

Aplikace henny na šedivé vlasy je možná, ovšem je v některých ohledech trochu komplikovanější. Souvisí to s proteinovou strukturou šedivého vlasu, který je pozměn a pro hennu je tudíž obtížnější do těchto vlasů proniknout. Při prvním použití tak nemusí šedivý vlas obarvit. V lepším případě vznikne na vlasech jemný melír. Proto se většinou doporučuje 2-3 barvení do té doby než henna do vlasů pronikne a šediny zakryje. Osvědčené je použití hnědého nebo kaštanového odstínu při zalití vařící vodou (popř. černým čajem). Teplota vody je velmi důležitá – čím bude teplejší, tím více se aktivují barvící složky obsažené v henně.

4. mýtus – „Henna se nesmí používat na barevné vlasy“

Henna obarví bez problémů i vlasy barvené chemickou barvou. Pouze když máte na vlasech melír, dojde k rozdílu odstínů mezi melírovanými a nemelírovanými vlasy. Hennový prášek nelze aplikovat v kombinaci s chemickým ošetřením vlasů. Po posledním chemickém barvení nebo trvalé ondulaci doporučujeme odstup alespoň 4 týdnů.

6. mýtus – „Po henně se nedá vrátit k chemické barvě“

Po henně se s klidem můžete vrátit k chemické barvě. Pokud jste se ale po chemické barvě odhodlali vyzkoušet tu přírodní a odstín nebyl ihned po barvení podle vašich představ, dejte vlasům pár dní šanci. Přírodní barva se pár dní bude vyvíjet. Vývoj barvy může trvat až pět dní, než si odstín sedne.

Zdroje: henna.eu

Zmíněné produkty:

Henna