Rybízová marmeláda recept

  Rybízová marmeláda receptRybízová marmeláda patří mezi oblíbenou klasiku, která se používá do pečiva, na palačinky, vdolky nebo jen tak na chlebíček. Její jemná nakyslá chuť určitě podmaní k ochutnání i toho, kdo jinak rybíz nemusí.  Toto ovoce je nejen chutné, ale i velmi zdravé – obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů a minerálů. Příprava marmelády přitom není vůbec nijak složitá. Budeme potřebovat pouze rybíz a třtinový cukr (případně obyčejný krystalický). Tentokrát není třeba želírovacího přípravku, protože samo ovoce má vynikající želírovací schopnosti.

  Recept č. 1

  Suroviny:

  • Rybíz
  • Cukr
  • Voda

  Příprava:

  Rybíz nejdříve otrháme ze stopek a přebereme, tak abychom odstranili suché a nevzhledné plody a lístky. Ovoce následně opláchneme pod tekoucí vodou.

  Rybízové kuličky nasypeme do širokého kastrolu, podlijeme 2 decilitry vody a prudce přivedeme k varu. Poté teplotu snížíme a pomalu vaříme, až se kuličky začnou rozpadat a rybízová směs zhoustne.

  Následně přisypeme cukr – na jeden kilogram původní váhy půl kilogramu. Znovu přivedeme k varu, aby se cukr rozpustil. Poté snížíme teplotu a zvolna a za stálého míchání vaříme cca 8 minut.

  Ještě horkou marmeládu plníme do čistých zavařovacích sklenic vodou. Dobře uzavřeme a obrátíme je dnem vzhůru. Když pracujeme rychle a opatrně, není třeba rybízovou marmeládu sterilizovat.

  Recept č. 2 rybízová marmeláda za studena

  Studená cesta přípravy marmelády samozřejmě umožňuje zachovávat větší množství účinných látek.

  Suroviny:

  • 1 kg čisté vylisované šťávy
  • 1 kg cukru

  Příprava:

  Rybíz nejdříve otrháme ze stopek a přebereme, tak abychom odstranili suché a nevzhledné plody a lístky. Ovoce následně opláchneme pod tekoucí vodou. Při výrobě je nutné dbát na čistotu. Ovoce musí být velmi pečlivě vyprané a veškeré kuchyňské náčiní dokonale čisté. Jinak zvyšujeme pravděpodobnost, že marmeláda dlouho nevydrží.

  Čistou šťávu vlijeme do dostatečně velké nádoby či hrnce a přisypeme cukr v poměru 1:1. Směs promícháme a necháme odstát při pokojové teplotě přes noc.

  Druhý den plníme marmeládu do vyvařených čistých sklenic a uzavřeme víčky, poté obrátíme dnem vzhůru. Skladujeme v chladu a temnu.

  Zdroje: https://www.jaktak.cz/jak-udelat-domaci-rybizovou-marmeladu-recept.html

  Zmíněné produkty:

  Třtinový cukr