Rakytníkový sirup recept

  Rakytníkový sirup receptRakytník obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů, minerálů a organických kyselin. Podporuje přirozenou obranyschopnost, takže nás chrání před nejrůznějšími nemocemi. Je známo, že i malé množství rakytníku pokryje denní potřebu vitamínu C. Rostlina má zároveň pozitivní vliv na naše trávení.

  1. způsob:

  Suroviny:

  • 1 kg plodů rakytníku (získáme cca 600-700 g šťávy)
  • Cukr (1:1 k rakytníkové šťávě)

  Návod:

  Pro výrobu sirupu lze použít jak čerstvě nasbírané plody, tak i zmražené. Omyjeme je a využijeme odšťavňovač, případně rozdrtíme a propasírujeme. Šťávu scedíme a smícháme s cukrem v poměru 1:1 (lze přidat i více cukru – čím více přidáte, tím déle sirup vydrží). Je možné též přidat kyselinu citronovou, ale není to podmínkou.

  Směs prohříváme za neustálého míchání při teplotě 40–60 stupňů (nesmí přijít k varu). Jakmile se cukr rozpustí, přelijeme sirup do vhodných uzavíracích čistých nádob (vypařené a usušené). Na závěr jej lze ještě pasterizovat v troubě na 40 °C po dobu 20 minut, ale není podmínkou, obzvláště když přidáte větší množství cukru. Sirup uchováváme na nějakém chladném místě nebo v ledničce.

  2. způsob

  Kromě výše zmíněného návodu lze sirup připravit i pomocí převařené zchladlé vody. Tou plody rakytníku nejdříve zalijeme a nádobu přikryjeme a necháme stát 6 až 24 hodin. Následně směs přecedíme, přičemž plody ještě pořádně vymačkáme. Přisypeme cukr a kyselinu citronovou. Poté již následuje zahřátí, které již bylo popsané výše (Podrobněji je tato varianta přípravy popsána zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7629-recepty/6853-rakytnikovy-sirup/).

  Užívání: preventivně se doporučuje podávat 1 lžička sirupu denně, při nachlazení zvýšíme množství na 3x denně.

  Ze sirupu lze připravit i chutný nápoj pro každý den: 5 polévkových lžic sirupu zředíme sklenicí vody.

  Zdroje: https://www.toprecepty.cz/recept/36654-rakytnikovy-sirup-zastudena/, https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7629-recepty/6853-rakytnikovy-sirup/

  Zmíněné produkty:

  Rakytník řešetlákový

  Rakytníkový sirup za studena