Rebarbora a zdraví

Rebarbora a zdravíPrvní záznamy o rebraboře pocházejí z roku 2700 před n.l. z oblasti Himalájí. Tibeťané ji pěstovali hlavně pro léčebné účely. Postupně se začala vyvážet do světa, ale samozřejmě její cena díky tomu velmi vzrostla a blížila se pomalu drahým kořením jako skořici či šafránu. Její obliba se pomalu a jistě rozšířila po celém světě a začala se pěstovat i jinde. Američané ji začali používat do koláčů, Italové vyrábět likér rebarboro, Němci z ní vyráběli marmeládu.

Název nejspíše vznikl z latinského jazyka – rheum (kořen) a barbarus (cizí, zahraniční).

V léčitelství se používá především oddenek (Radix rhei), sbíraný ve třetím až pátem roce. Bylina má charakteristické aroma a slabě kořenitou, nahořklou chuť.

Podle tradiční čínské medicíny je zdrojem vitality a prostředkem pro zdravý zažívací systém. Čínští léčitelé jej užívají při nadměrném pocení, suchosti v ústech, menstruačních potížích, zánětech pokožky či některých jaterních nemocech. Objevovala se také v arabské a evropské medicíně jako lék na zácpu, problémy s játry nebo žlučníkem, a dokonce i špatnou pleť.

Předpokládalo se, že v malých dávkách posiluje chuť k jídlu, podporuje krevní oběh a ulevuje od bolestí při zranění a zánětech. V poslední době se objevily názory, že má blahodárný vliv také při léčbě žloutenky typu B, ale zatím jsou to pouze předpoklady.

Rebarbora je bohatá na kyseliny citronovou a jablečnou, obsahuje vitamíny skupiny B (především niacin, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou), hořčík, fosfor, železo, jód, draslík a mangan. Přičemž pozitivní účinky rebarbory jsou nejsilnější v syrovém stavu, v upraveném již většinu vitamínů bohužel ztrácí.

Reveň a účinky:

 • Reveň kořenReveň pomáhá při ochablosti střev a zácpě. Zajímavé je, že projímavý účinek drogy se projeví až při vyšších dávkách, zatímco v nižší dávce převládá spíše stavící vliv tříslovin. Rostlina je žlučopudná a podporuje rychlejší vstřebávání potravy. Naopak třísloviny zabraňují nadprodukci žaludečních šťáv, takže rebarboru lze využívat i při projevech překyselení žaludku. Je vhodná při dyspeptických projevech. Dokonce kolují legendy, že ji lidoví léčitelé používali na nádory žaludku.
 • I listy mají úplně protichůdné účinky – pokud z nich budeme pít čaj, začnou se nám velmi rychle tvořit ledvinové kaménky, při použití zevně (na obklady) naopak pomáhají kaménky rozpouštět.
 • Má detoxikační účinky a podporuje metabolismus.
 • Bylinka je močopudná.
 • Používá se v boji s nadváhou.
 • Posiluje krvetvorbu.
 • Pozitivně ovlivňuje zdraví pokožky a vlasů.

Recept na vlasy:

20-30 g kořenu rebarbory smícháme s 200 ml vody o pokojové teplotě. Následně směs zahřejeme a vaříme za stálého promíchávání cca 15 min. Poté necháme odstát. Vlasy umyjeme a aplikujeme na ně připravenou směs, kterou již však neumýváme.

Dávkování

Dávkování záleží na použití:

 • Dávka na špičku nože práškované drogy působí obstipačně.
 • Vyšší dávky, na dvě špičky kulatého nože až 1 čajová lžička, působí projímavě. Efekt nastoupí asi za 8 hodin.
 • Pro vyvolání digestivniho účinku postačí dávka na špičku nebo na dvě špičky nože, před jídlem.

Jinou vhodnou formou je krátkodobě, asi 2 minuty vařený odvar; nálev se osvědčil méně. Běžnou dávkou je 125 ml.

 • Při střevních katarech, jaterních a slezinových potížích a při potížích s trávením podáváme prášek z kořene reveně, a to vícekrát denně, na špičku nože. Užívá se ale i při žaludečních katarech a žloutence.

Vedlejší účinky

Reveň by neměly užívat kojící a těhotné ženy kontraindikována. Obsah šťavelanů přispívá ke tvorbě oxalátových kaménků, proto je bylina při oxalátové urolithiase kontraindikována. Neměla by se podávat dětem do 10 let.

Oddenek se užívá se ve směsích, kde je nutný mírnější projímavý účinek.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, svet-potravin.cz

Zmíněné produkty:

Reveň kořen (rebarbora)