Pískavice řecké seno účinky

Pískavice řecké seno účinkyPískavice – řecké seno (trigonella foenum-graecum) je rostlina, tvořící jakýsi přechod mezi pícninami a obilovinami. Její původ nalezneme v Jižní Evropě a v České republice se většinou pěstuje, pouze ojediněle zplaňuje ve vinorodých oblastech.

Pěstuje se jako hodnotné krmivo pro dobytek, což je i důvod, proč má ve svém názvu “seno”. V mnohých oblastech se též používá jako koření a nacházíme ji třeba ve známých směsích curry nebo chutney.

Pískavice pomáhá i při uklízení v domácnosti – do vody na umývání podlahy stačí přidat pár semínek pískavice nebo trochu jejího odvaru z hrubě drcených semen pískavice.

Ve farmacii a v léčitelství používáme především semeno (Semen foeni-graeci). Egypťané s její pomocí léčili popáleniny a ženy ji užívaly během porodu na tlumení bolestí, ale též během menopauzy či na problémy s menstruací. Mužům se doporučovala při problémech s impotencí. Byla oblíbena v medicíně starověkého Řecka a Říma, ale i čínské medicíně.

Účinky

 • Bylina povzbuzuje trávení, zlepšuje peristaltiku střev, pomáhá při nadýmání a průjmech.
 • Ulevuje při kašli.
 • Obsažené látky podporují tvorbu mateřského mléka u kojících žen. Vědeckého výzkumu z roku 2014 se zúčastnilo 77 kojících žen. Po 14 dnech užívání čaje s pískavicí zaznamenali zvýšení produkce mateřského mléka. Podobné výsledky zaznamenal i výzkum z roku 2011. Bylinu v tomto ohledu doporučuje i Dr. Jack Newman, který se specializuje na problematiku kojení.
 • Mírně snižuje hladinu krevního cukru. Počáteční výzkumy to přitom naznačují u obou typů diabetu.
 • Bylina celkově posiluje a působí jako univerzální tonikum. Při rekonvalescenci velice pomáhá konzumace polévkové lžíce pomletého semene smíchané s medem na hustou kaši. Podáváme 3krát denně čajovou lžičku, během jídla.
 • Od pradávna se využívala jako afrodisiakum.
 • Často se též používá zevně. Kaše z mletého řeckého sena skvěle vytahuje hnis z ran a vředů, změkčuje zatvrdliny a poúrazová zatvrdnutí svalů a šlach a působí i proti měkkým otokům. Díky amidu kyseliny nikotinové droga účinně zasahuje do místních hojivých procesů, zlepšuje látkovou výměnu a průtok krve vlásečnicemi.
 • Bylinu si velmi oblíbil bylinář Franěc, který ji aplikoval formou obkladů především na zánětem zvětšené, povrchově dostupné lymfatické uzliny, což téměř vždy vedlo k podstatnému urychlení léčby.
 • Při bolestech zubů v důsledku hnisavých zánětů (vředů) pomáhají výplachy a obklady odvarem směsi šalvěje, heřmánku, kořene proskurníku a řeckého sena, všeho stejným dílem. Jednu polévkovou lžíci směsi dáme do 0,5 litru studené vody, necháme zavařit a přikryté 10 minut vyluhovat.
 • Při zánětu nehtových lůžek: Pokud se už vytvořil vřed (hnisavý zánět), vymyjeme místo heřmánkem a obkládáme semenem řeckého sena, které ovšem přikládáme na celou ruku a ponecháme nejméně 15 minut působit. Obklad zhotovíme ze 2 až 3 lžic podrcených semen, která se smíchají s horkou vodou na hustou kaši. Obklad opakujeme častěji.
 • Obklady se též používají při akné a bércových vředech.

Formy

Bylina se vnitřně podává formou prášku, většinou 4x denně na špičku kulatého nože, případně formou nálevu z hrubě drcených semen.

Při zevním použití dáváme zpravidla přednost použití kašovitého obkladu, tzv. kataplasmatu. V takovém případě potřebné množství prášku krátce povaříme s přiměřeným množstvím vody, aby vznikla jakási krupicová kaše. K ní přidáváme malé množství octa. Hustou kasičku natřeme natlusto na lněné plátno a použijeme jako obvaz.

S ohledem na specifičnost jejího použití se většinou podává samostatně, i když hrubě drcená se též může přidávat do směsí.

Nežádoucí účinky

Výraznější nežádoucí účinky ani kontraindikace nebyly zjištěny, ale doporučujeme začínat menšími dávkami a dodržovat pravidlo „vše s mírou.“

Zdroje: Herbáře léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Řecké seno pískavice