Myrha účinky

Myrha účinkyMyrhovník se především vyskytuje v teplých krajích např. v Africe a v Indii. Myrha je vlastně aromatická pryskyřice, která se získává naříznutím kůry myrhovníku. Samotný název vznikl z herbrejsko-arabského murr či marror, což znamená „hořký“. Má žlutou až červenohnědou barvu a na vzduchu rychle tmavne a tuhne.

Ve starověku měla myrha všestranné použití a jednu dobu se dokonce vyvažovala zlatem. Byla využívána v parfumérii a přidávala se do nápojů. Hojně se užívala ve starověké medicíně, předepisoval ji i Hippokrates. Již od pradávna se též používala při náboženských obřadech, kdy se smíchává s kadidlem. Využívala se též jako odpuzovač hmyzu a dodnes se používá v kosmetice (je součástí zubních past, olejů, pleťových vod, parfémů apod.) a lidovém léčitelství.

Účinky

  • Podporuje přirozenou obranyschopnost a je známá svými antiseptickými účinky. Již několik moderních studií poukázaly na antibakteriální účinky myrhy.
  • Doporučuje se při běžném nachlazení, infekcích horních cest dýchacích. Při bolesti v krku a zánětech dutiny ústní a hltanu se doporučuje kloktadlo.
  • Má příznivý vliv na duševní zdraví, depresivní nálady a úzkostlivé stavy. Často se využívá i při aromaterapii.
  • Podporuje krevní oběh a přispívá k čištění organismu od toxinů a parazitů.
  • Příznivě působí na trávení a je vhodná při žaludečních vředech.
  • Jedná se o silný antioxidant a v dnešní době se zkoumají její potenciální účinky při řešení onkologických potíží (včetně gynekologických nádorových onemocnění).
  • Hojivé účinky myrhy pomáhají při kožních potížích. Je vhodná na akné, drobné jizvy, poranění, vrásky. Využívá se pro ošetření aftů a zanícených dásní. Doporučuje se též jako ústní voda pro podporu zdraví zubů.

Formy

Myrha se nejčastěji vyskytuje ve formě myrhového oleje či tinktury, kterou lze užívat jak vnitřně, tak i zevně.

Příprava tinktury:

  • 10 g myrha
  • 100 ml alkoholu (např. vodka)

Myrhu zalijeme alkoholem, nádobu uzavřeme a necháme cca 3 týdny stát. Po uplynutí této doby scedíme.

Kontraindikace

Myrha se nedoporučuje užívat během těhotenství, jelikož podporuje kontrakce – využívá se proto pouze občas v posledním měsíci těhotenství pro vyvolání porodu. Nedoporučuje se také při potížích s krevním tlakem. Při užívání je nutné dbát na doporučené dávkování.

Zdroje: home-made.cz,
ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Myrha