Kurkuma a její účinky

KurkumaDomovinou kurkumy je Indie, kde se dle dochovaných záznamů, používala již nejméně 6 000 let. Zmínky o ní lze najít i ve Védách, nejstarší knize moudrosti staré nejméně 10 000 let. V Evropě si získává oblibu o hodně později. Zmiňuje se o ní Marco Polo, avšak bylinkáři ji začínají užívat až ve 20. století. Dnes popularita kurkumy roste – užívá se nejen v léčitelství a farmacii, ale i v potravinářském odvětví, kosmetice. Neustále se provádějí nové výzkumy za účelem poodhalit tajemnou clonu o trochu dál. Samotný název, který se překládá jako „Zlatá bohyně“ či „Božský dar,“ nasvědčuje, že máme ještě vše před sebou!

Kurkumin

Jedná se o přírodní žluté barvivo obsažené v kurkumě. Používá se nejčastěji na barvení rýže, omáček, polévek, těstovin i dezertů. Kurkumin je samozřejmě důležitou složkou všech žlutých kari.

Kurkuma jak užívat?

Nejčastěji se ji doporučuje příjmat jako koření spolu s jídly či nápoji. Tím pádem se do organismu dostává v mírných dávkách a může tělu opravdu hodně prospět. Lze ji však též příjmat samotatně, avšak zde opravdu dbejte na umírněné množství. Nejčastěji se doporučuje špetka až 1/3 čajové lžičky. Kurkumu však lze používat i zevně např. ve formě krášlících masek.

Kurkuma v kuchyni

Bylina má jemně nahořklou chuť a prohlubuje přírodní chuť potravin. Není příliš pálivá a je vhodná i pro ty, kteří nemají rádi čili, nebo jiné příliš aromatické koření. Hodně si ji oblíbili hlavně v Indii a dalších koutech Asie. Díky kurkumě se též zvyšuje trvanlivost připravených jídel.

Kurkuma v kosmetice

V Indii běžně spatříte žlutě natřené obličeje místních žen. Obličejová maska z kurkumy a mléka, medu nebo vody se totiž řadí mezi ty nejúčinnější. Kurkuma má protizánětlivé účinky, čistí, hydratuje a vyživuje pleť, pomáhá ji udržovat elastickou a mladistvou. Používá se při ekzémech, vyrážkách, akné nebo na pihy. Zlepšuje barvu pleti. Často se přidává do kosmetických přípravků.

„Kurkuma je jedním z nejlepších léčitelů na této planetě.“

Z hlediska ájurvédy má všechny vlastnosti vyrovnané, tedy mírně zahřívá, čímž stabilizuje trávicí oheň. Jakožto kořenová rostlinka má zemnící, vyživující, ochlazující a zklidňující účinky a též přirozeně normalizuje v lidském těle vše, co souvisí s cirkulací, pohybem nejen fyzickým ale i tokem myšlenkových procesů. Obsahuje celou řadu prospěšných látek včetně minerálů (Ca, Fe, P, I atd.) a vitamínů (C, vitamíny skupiny B) a hlavně samotný kurkumin, který se podílí na většině níže uvedených účinků.

Kurkuma účinkyKurkuma účinky:

  • Podporuje imunitní systém a celkově regeneruje organizmus.
  • Podporuje srdce a může pomoci v prevenci srdečních chorob.
  • Jemně stimuluje zažívání, zlepšuje stravitelnost potravy a vstřebávání živin.
  • Vliv na psychiku a podpora neuronů. Jedna ze studií dokládá výrazné zlepšení stavu pacientů s depresí. Kurkumin může též sloužit jako pomocník v prevenci Alzheimerovy choroby.
  • Má silné antioxidační účinky a existují domněnky, že má omlazující účinky.
  • Mnohé studie ukazují kladný vliv kurkuminu na klouby a pomoc v léčbě symptomů artritidy.
  • Kurkuma se používá i jako prevence různých onemocnění, pokud se užívá pravidelně.

Přejeme vám hodně zdraví!

Zmíněné produkty:

Kurkuma