Fenykl a jeho účinky

Foeniculum vulgare

Fenykl obecný účinkyFenykl obecný může dorůstat do výšky až dvou metrů a najdeme jej spíše v jižnějších částech Evropy, ve středomoří a v Asii. V České republice se především vyskytuje na Moravě.

Fenykl velmi dobře znali již starověké civilizace, které jej používali nejen při přípravě jídel, ale hlavně při řešení svých zdravotních potíží. Především se užíval při nemocích ledvin a jater. Hippokrates jej nejčastěji užíval ve formě diuretika. Rostlina se během středověku hojně pěstovala v klášterních zahradách a nezůstala v zapomnění ani dnes.

Pro svou sladkou chuť podobající se anýzu a kořeněnou vůni se dodnes používá jako koření k dochucení rybích polévek, tvarohových a sýrových jídel, omáček, salátů a pečiva. Používá se i při konzervaci zeleniny a přípravě dušeného masa nebo při výrobě likérů. Listy působí jako přírodní repelent na blechy, takže jím můžeme potřít své mazlíčky.

Hlavně se však dodnes užívá v lidovém léčitelství. Rostlina je bohatá na celou řadu významných látek včetně draslíku, vlákniny, kyseliny listové a vitaminu C. Nejčastěji se sbírají fenyklové plody (Fructus foeniculi), které obsahují silici.

Fenykl léčivé účinky dle lidového léčitelství

  • Fenykl léčivé účinkyBylinka tlumí nadýmání a bolestivé křeče v trávicím ústrojí, zlepšuje vylučování trávicích enzymů a povzbuzuje střevní peristaltiku. Řeší zácpu a překyselený žaludek; působí proti ztrátě chuti k jídlu. Zabraňuje pálení žáhy. Používá se i při žaludeční nevolnosti.
  • Má močopudný a detoxikační účinek, je proto častou součástí čistících diet, jelikož zbavuje tělo toxinů. Používá se při onemocněních urogenitálního traktu a užívá se i jako tonikum pro slezinu a ledviny.
  • Podporuje vykašlávání hlenů, zmírňuje zánětlivé procesy probíhající v organismu. Doporučuje se při kašli.
  • Podílí se na zvýšení tvorby mateřského mléka.
  • Je považován za afrodiziakum.
  • Přidává se i do bylinných čajů na menopauzu.
  • Fenykl se doporučuje i při problémech s nadváhou.
  • Zevně se může používat jako desinfekční prostředek ve formě silice. Fenyklový čaj se může využívat na výplachy při očních zánětech nebo při únavě očí.
  • Lze jej též použít jako kloktadlo při potížích s dásněmi. Žvýkání semen fenyklu zpříjemní a osvěží dech, takže se vlastně jedná o levnou přírodní žvýkačku. Antibakteriální látky ničí choroboplodné zárodky v ústech.

Kontraindikace

Ačkoliv fenykl může užívat opravdu každý, neměl by se přesto užívat dlouhodobě a měly by se dodržovat pauzy.

Formy užívání

Fenykl podáváme buď formou prášku, při jednotlivých dávkách od 1 do 5 gramů a při celkových denních dávkách od 3 do 10 gramů, případně formou nálevu. Velmi účinné se jeví rozmíchávání fenyklového prášku v mléce. Mléko lze aplikovat i s fenyklovou silicí při maximální jednotlivé dávce 0,05 g a maximální denní dávce 0,2 g silice.

Fenyklový čajPro zvýšení účinky při nadýmání můžeme bylinku kombinovat s puškvorcem, anýzem, koprem nebo kmínem. Možné jsou ale i jiné kombinace. Do čajových směsí dáváme fenykl mírně podrcený, abychom tak zajistili jeho lepší vyluhování. Mimochodem se často přidává do směsí, aby zlepšil chuť a vůni.

Oční voda na bázi fenyklu recept: Vezmeme stejný díl drceného fenyklu, květu měsíčku a nati světlíku a vše se připraví formou nálevu. Používá se k očním výplachům. Doporučujeme přecedit přes textil.

Pro čaj na celkové povzbuzení podle Rouška použijeme 1 polévkovou lžíci čerstvé natě, kterou společně s velkou sklenicí vody přivedeme k varu a pak 5 až 10 minut přikryté necháme vyluhovat. Přecedíme a pijeme denně 2 až 3 sklenice, po jídle.

Stejně se užívá nať i pro odtučňovací kúru: 25 gramů natě se přidá do 0,5 litru studené vody, přivede k varu a 15 minut se na mírném ohni vaří. Pije se jedna sklenice po obědě a po večeři.

Proti nadýmání je dobrá speciální směs ze semen fenyklu, koriandru, anýzu a kopru, od každé byliny stejným dílem. Jedna čajová lžička podrcené směsi se přelije sklenicí vařící vody, nechá se 5 až 10 minut vyluhovat a pak přecedí. Pije se po jídle.

Proti nadýmání se dá použít pro ulehčení i samotné semeno fenyklu. Jedna polévková lžíce podrceného semene se přelije 0,25 litrem vařící vody a nechá několik minut vyluhovat. Dětem je možné čaj osladit medem.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl., Janča Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz, www.ireceptar.cz, www.rehabilitace.info

Zmíněné produkty:

Fenykl (fenyklový čaj)