Akát účinky

Akát účinky

Trnovník akát (Robinia pseudo-acacia) je především znám příjemnou vůní svých krásných sněhobílých květů. V lidovém léčitelství se nejčastěji užívají právě ony, jelikož všechny ostatní části stromu jsou víceméně jedovaté.

Původní domovinou stromu je Severní Amerika a do Evropy se poprvé dostal až začátkem 17. století. Jako okrasnou rostlinu ji měl přivést botanik Jean Robin, na jehož počest byla dřevina následně pojmenována.

Jak určitě mnozí uhodneme, tak akát je samozřejmě medonosnou rostlinu. Med z této rostliny je vysoce ceněn pro svou chuť a aroma. Strom se však cení i pro tvrdé, těžké a trvanlivé dřevo, které se používá nejen ve stavebnictví a nábytkářství, ale i např. při výrobě násad a rukojetí nástrojů, stavbě plotů nebo malých člunů. Ve vinohradnických oblastech se akátové větve používají jako výborné kůly k vinným roubům. Dřevo se cení i jako topivo, jelikož se mu připisuje nejvyšší výhřevnost mezi běžně používaným palivovým dřevem v ČR – 11850 MJ/m3.

V minulých staletích se strom hojně vysazoval jako nenáročná lesnická dřevina rychlého vzrůstu, která je navíc odolná vůči většině hmyzu či houbám. V Evropě například nemá vážnějšího škůdce, navíc zabraňuje erozi půdy. Akát se považuje za invazivní druh.

Nejčastěji se sbírá květ bez stopek (Flos robiniae) – nejlépe v květnu kolem poledne. Někdy se sbírají i celá květenství, které však mají horší kvalitu. Předmětem sběru bývá i čerstvá kůra, sbíraná v březnu a dubnu z mladých větviček, ovšem ta se užívá výhradně v homeopatii.

Účinky

  • Podporuje tvorbu enzymů, trávení, normální funkci žaludku.
  • Pozor: květ akátu má projímavé účinky.
  • Přidává se do směsí pro podporu ledvin.
  • Přispívá k normální funkci vaječníku, dělohy. Nejčastěji se kombinuje s natí řebříčku, případně s kontryhelem.
  • Podporuje dýchací cesty.
  • Koupel z květů akátu přispívá nejen k pohodě, ale je vhodná v případě stresu, podporuje zdravý spánek.

Návod: 50 g čerstvých květů akátu zalijeme několika sklenicemi vařící vody a necháme cca 15 min odstát. Poté směs přidáme do vany. Teplota vody by neměla přesáhnout 37°C a koupel by měla trvat maximálně 10 min. Koupel opakujeme ještě 10x vždy nejlépe ob den.

  • Podporuje srdce, normální tlak.
  • Tinktura z květů akátu se doporučuje užívat zevně v oblasti páteře, kloubů a svalů, žil končetin.
  • Využívá se též zevně na paty – tinktura akátu (aplikujeme na vatu a přiložíme alespoň na 30-60 min) či použijeme následující recept:
    • 1 polévková lžíce květů akátu
    • 3 polévkové lžíce vody

Květy akátu zalijeme vodou v poměru 1:3. Louhujeme v průběhu jedné hodiny, poté aplikujeme na patu.

Formy + nežádoucí účinky

Nejčastěji se užívá nálev, připravovaný obvyklým způsobem (2 až 3 šálky denně).

Akát se nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení, není vhodný pro malé děti. Pozor: květ akátu má projímavé účinky. Není vhodné překračovat doporučené dávkování.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich

Zmíněné produkty:

Akátový med