Reishi léčebné účinky

Reishi léčebné účinkyReishi (lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum) je vlastně houba a patří do řádu chorošovitých. Jedná se částečně o saprofyta, jelikož se dokáže živit i na odumřelých rostlinách, a částečně o fytoparazita, neboť může infikovat některé rostliny. V přírodě se vyskytuje celkem šest barevných variant reishi, přičemž červený typ se považuje za jeden z nejúčinnějších.

Polokruhovité plodnice této houby mají lesklou lakovou vrstvou, díky čemuž vznikl český název. Lesklokorka je jedlá, ovšem její chuť mnozí popisují jako velmi hořkou, takže se z ní často připravují lépe stravitelnější formy.

Obsahuje mnoho bioaktivních látek včetně esenciálních aminokyselin, železo, selen a další minerály. Dále ve složení nalezneme vitamíny skupiny B, polysacharidy, steroidy, organické kyseliny. Pro toto pestré složení se řadí mezi tzv. superpotraviny.

Původní domovinu reishi je Asie, kde je nazývána „božská houba nesmrtelnosti.“ Je neodlučitelnou součástí tradiční čínské medicíny (TCM), která ji využívá již více než 4000 let a patřila mezi ty nejcennější léky. Zmiňuje se o ní i stavební dílo čínské medicíny – Vnitřní kánon Žlutého císaře. V té době byla velkou vzácností, takže byla určena výhradně pro císaře a jeho rodinu. Později se používala jako součást terapie fu-čeng (forma tradiční čínské bylinné medicíny), která se doslova překládá jako „obnovit rovnováhu těla.“

Lesklokorka se však používala i v jiných oblastech života – sloužila jako mocný talisman pro štěstí a ochranu před negativní energií. Mniši ji často užívali v klášterech před meditací. Pro její schopnost regenerovat funkce organismu a dodávat energii ji dodnes využívají šerpové ve vysokých nadmořských výškách a někteří kosmonauti.

První zaznamenané pokusy o pěstování reishi se uskutečnily v roce 1937, ale hromadná produkce započala až v roce 1971, kdy byly vyvinuty účinné pěstící metody, díky kterým se tato houba stala více dostupná. Roční produkce samotné Číny činila v roce 2000 zhruba 13 000 tun, avšak o tři roky později to bylo již 49 000 tun. A od té doby se pěstování exponenciálně rozšiřuje.

Mnoho lidí, zejména v Asii, se domnívá, že divoce rostoucí lesklokorka, která je vzácná a velmi drahá, musí mít z terapeutického hlediska vyšší kvalitu než pěstovaná verze. Ve skutečnosti je to ale právě naopak. Divoce rostoucí houba snadno podléhá poškození a kontaminaci působením hmyzu, plísní a znečištěného životního prostředí. Celkový obsah biologicky aktivních prospěšných látek ve většině případů kolísá, takže nemusí mít velkou efektivnost. Na druhou stranu pěstovaná reishi obvykle pochází z odrůd vybraných pro vysokou terapeutickou účinnost. Pěstování probíhá za dobře kontrolovaných podmínek, což má za následek stejnorodější a spolehlivější produkt.

Účinky

  • Reishi je přírodní adaptogen, takže zvyšuje odolnost organismu vůči stresovým situacím, zmírňuje stavy úzkosti, únavy, dodává energii, zlepšuje schopnost odolávat změnám podmínek – pomáhá se jim lépe adaptovat.
  • Významně podporuje imunitu a často se využívá při autoimunitních nemocích. Vědecké výzkumu již několikrát potvrdili antioxidační účinky, takže chrání buňky před škodlivými vlivy. Některé vědecké výzkumy poukázaly na významné účinky této superpotraviny – její schopnost chránit zdravé buňky, DNA a zastavovat mutace, nekontrolované množení, metastázy. Reishi se již s úspěchem použilo v boji s nádory vaječníku, prsu, prostaty, jater, plic. Využívá se jako doplněk klasické léčby, chemoterapie a Reishiradioterapie – podporuje jejich efektivnost a zmírňuje negativní vedlejší účinky.
  • Podporuje zdraví jater, jejich funkci a detoxikaci organismu.
  • Pozitivně ovlivňuje hormonální rovnováhu.
  • Podporuje normalizaci hodnot krevního tlaku, cukru a špatného cholesterolu (LDL) v krvi, ovlivňuje zdraví cév a srdce.
  • Lesklokorka je užitečná i při alergiích či astmatu, jelikož pomáhá zmírňovat vedlejší symptomy.
  • Je vhodná při poruchách spánku.
  • Zlepšuje trávení a celkově metabolismus.

Formy

Tradičně se sušené plodnice reishi řezaly na dlouhé úzké plátky, ze kterých se pak vařil čaj. Dnes se již častěji setkáme s práškovou formou, tabletami, v kapsulích či tinkturou, sirupem.

Experti doporučují užívat lesklokorku hned po ránu nalačno a zapíjet vodou. Lze ji též kombinovat s vitamínem C, který podporuje její efektivnější vstřebávání.

Kontraindikace

U lesklokorky nebyly doposud potvrzeny vedlejší účinky, ovšem i přesto doporučujeme nepřekračovat dávkování. Pro nedostatek výzkumů se reishi nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení. V případě vážnějších nemocí je vždy vhodné nejdříve konzultovat vyšetřujícího lékaře.

Zdroje: superionherbs.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Reishi

Lesklokorka lesklá tinktura (Reishi)