Tinktura z kaštanů recept
Jírovec maďal neboli kaštan je znám pro své skvělé účinky na cévní soustavu. Podporuje zdraví cév, používá se při hemeroidech, bércových vředech, křečových žilách, chronické žilní nedostatečnosti, při výskytu trombózy, lámavosti cév, poruchách prokrvování. Napomáhá rychlejšímu vstřebání krevních podlitin, modřin. Je vhodný i na bolavé klouby a svaly. Pomáhá i při některých formách migrény.
Tinktura z kaštanu je jednou z nejvhodnějších forem, obzvláště kvůli velmi nepříjemné chuti čaje z kaštanů.
Suroviny:
- kaštany
- 40% alkoholu (např. vodka)
Příprava:
Kaštany nejdříve oloupeme a nastrouháme (případně rozdrtíme mixérem) a dáme do vhodné uzavíratelné nádoby. Následně je zalijeme alkoholem, tak aby byly kompletně ponořeny, a necháme je takto louhovat 2-4 týdny. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby tinkturu scedíme nejlépe do uzavíratelné nádoby. Skladujeme nejlépe na temném a chladnějším místě.
Bylinné kapky užíváme buď zevně jako mazání, nebo vnitřně v několika dílčích dávkách v takovém počtu kapek, kolik činí naše hmotnost – například muž s 89 kg hmotnosti bude užívat 3 krát denně 30 kapek.
Kůra by měla být dlouhodobá, avšak měla by se přerušovat přestávkami. Osvědčil se způsob podávání vždy 2 měsíce ve čtvrtletí, například leden a únor, poté uděláme 1 měsíc pauzu, takže v březnu se podávání vynechá.
Kaštanovou tinkturu můžeme libovolně míchat, za nejlepší kombinaci se považuje směs tinktur kaštanové a jinanové.
Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich