Domácí ústní voda
Ústní vodu si lze jednoduše připravit i přímo doma, přičemž receptů je opravdu mnoho. Vybrali jsme pouze několik našich oblíbených. V receptech se často vyskytují následující suroviny:
Hřebíček je znám pro své antibakteriální účinky, podporuje dezinfekci dutiny ústní. Používá se i při bolestech a osvěžuje dech.
Šalvěj účinně bojuje proti paradentóze, je vhodná při bolestech zubů a zánětech. Přispívá k dezinfekci úst a podporuje zdraví ústní dutiny.
Skořice podporuje dezinfekci a používá se jako prevence potíží.
Recepty:
Recept č. 1
Suroviny:
Postup:
Suroviny zalijeme vodou a necháme louhovat uzavřené přes noc. Scedíme a dolijeme vodkou. Používáme 2x denně a nikdy nepolykáme.
Recept č. 2
Sůl je opravdu nad zlato. Podporuje dezinfekci dutiny ústní a používá se při bolestech.
Suroviny:
- ½ lžičky soli
- ½ sklenice teplé vody
Postup:
Suroviny stačí smíchat dohromady. Solný roztok lze připravit jak z obyčejné soli, tak i mořské. Můžeme jej též použít jako kloktadlo, což se využívá jako prevence nachlazení.
Recept č. 3
Směs jedlé sody a peroxidu vodíku se používá na plak a k dezinfekci dutiny ústní.
Suroviny:
- 1/2 šálku teplé vody
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 10 kapek peroxidu vodíku 3%
Postup:
Sodu a vodu smícháme dohromady a nakapeme peroxid vodíku. Směs nikdy nepolykáme.
Recept č. 4
Suroviny:
- 1 lžíce sušené šalvěje
- 250 ml vody
- Cca 7-10 kapek hřebíčkového oleje ((lze nahradit několika kapkami oleje Tea Tree, který je též znám pro své příznivé účinky na zuby)
Postup:
Šalvěj zalijeme vařící vodou a necháme několik minut louhovat, poté scedíme. Nakapeme hřebíčkový olej a používáme 2x denně. Ústní vodu připravujeme nejlépe čerstvou. Samozřejmě, že k šalvěji lze přidat i další bylinky např. lžičku heřmánku či máty, které umocní příznivé účinky.
Zdroje: bylinkove-sneni.cz
Zmíněné produkty: