Medvědice účinky

Medvědice lékařská účinkyMedvědice léčivá (Arctostaphylos uva-ursi) je poléhavý, vždyzelený nízký keřík, který se vyskytuje v podhorských až horských krajích. V divočině se může dožívat až 50 let. V České republice je rostlina chráněna, musí se proto dovážet ze zahraničí.

V lidovém léčitelství se nejčastěji využívá list (Folium uvae-ursi). V kuchyni zase plody, které chutnají trpce a kysele. Připravují se z nich marmeláda, šťáva a slouží k dochucení některých pokrmů. Užívají je též medvědi, odtud i název. „Uva-ursi“ znamená v překladu „medvědí bobule“.

Starověký lékař Galén používal listy medvědice k ošetření ran a k zastavení krvácení. Američtí Indiáni kmene Cheyenů užívali čaje z listů medvědice při nápravě vykloubenin, jiné kmeny například proti pohlavním chorobám. Sušené listy medvědice také přimíchávali do tabáku. Bylina je využívána i v čínské medicíně.

Účinky

  • Má močopudný účinek a dezinfikuje, využívá se při zánětech močových cest. Je vhodná při kamenech a písku v močových cestách.

Plná protizánětlivá účinnost byliny se může rozvinout pouze v alkalickém prostředí. Pokud je tedy moč kyselá, je třeba si před podáváním čaje vzít na špičku kulatého nože jedlé sody.

  • Napomáhá organismu zbavovat se kyseliny močové a odpadních látek.
  • Využívá se při nadměrném zavodnění organismu.
  • Používá se při zánětech v trávicím ústrojí.
  • Pro své močopudné účinky se též doporučuje při vysokém krevním tlaku.
  • Zevně se užívá na oděrky nebo povrchové drobné rány (aplikujeme rozdrcené listy). Přidává se do některých kosmetických přípravků.

Formy

Bylinu je možné podávat samostatně či ve směsích, např. s listem brusinky, natí zlatobýlu, kořenem petržele nebo celeru. Vhodnou volbou je též tinktura.

Při přípravě nálevu zalijeme lžičku byliny cca 250 ml vody a necháme asi 20 minut vyluhovat. Užíváme 2-3x denně.

Čajová směs při zánětu močového měchýře: smícháme stejné díly natě přesličky, medvědice, mateřídoušky, meduňky a listu břízy. Směs pijeme 2-3x denně 7-10 dní.

Krev v moči: smícháme dva díly natě kokošky a medvědice, přidáme po jednom dílu natě celíku a truskavce. Čaj pijeme 2-3krát denně několik dní.

Též lze bylinu užívat ve formě prášku (2-3x denně na špičku nože, před jídlem.)

Nežádoucí účinky

U medvědice je obzvláště nutné držet se doporučeného dávkování. Nežádoucím účinkem při masivní aplikaci medvědice může být zácpa.

Nedoporučuje se též pro dlouhodobé podávání. Užívání nejlépe konzultujeme s lékařem.

Bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy, malé děti.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, vitaminybezcenzury.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny

Zmíněné produkty:

Medvědice list

Medvědice tinktura