Medvědice účinky

Medvědice lékařská účinkyMedvědice léčivá (Arctostaphylos uva-ursi) je poléhavý, vždyzelený nízký keřík. Je značně rozvětvený, se střídavými, podlouhle opačně vejčitými, malými tuhými listy, zúženými v řapík a celokrajnou čepelí. Úhledná, krátce stopkatá kvítka se rozvíjejí v chudých, převislých koncových hroznech. Mají bílou nebo narůžovělou barvu a kvetou v květnu až červnu. Plodem je kulatá, červená peckovice s pěti jednosemennými pecičkami.

Vyskytuje se v podhorských až horských krajích. V divočině se může dožívat až 50 let. V České republice je rostlina chráněna, musí se proto dovážet ze zahraničí.

V kuchyni se především používají plody, které chutnají trpce a kysele. Připravuje se z nich marmeláda, šťáva a slouží k dochucení některých pokrmů. Užívají je též medvědi, odtud i název. „Uva-ursi“ znamená v překladu „medvědí bobule“.

V lidovém léčitelství se nejčastěji využívá list (Folium uvae-ursi), sbírá se po celý rok, nejlépe krátce před polednem. Starověký lékař Galén používal listy medvědice pro podporu zdraví pokožky. Američtí Indiáni kmene Cheyenů užívali čaje z listů medvědice pro podporu kloubů. Sušené listy také přimíchávali do tabáku. Bylina je využívána i v čínské medicíně. Obsahuje organické kyseliny, třísloviny a další významné látky.

Účinky

  • Využívá se pro podporu správné funkce močových cest. Pozor: bylina má močopudný účinek.
  • Přispívá k přirozené detoxikaci (včetně kys. močové), využívá se při odvodnění.
  • Podporuje správnou funkci trávicí soustavy.
  • Přispívá k normálnímu stavu pokožky. Zevně se aplikují rozdrcené listy. Přidává se do některých kosmetických přípravků.

Nežádoucí účinky

U medvědice je obzvláště nutné držet se doporučeného dávkování. Nežádoucím účinkem při masivní aplikaci medvědice může být zácpa. Pozor: bylina má močopudný účinek.

Nedoporučuje se též pro dlouhodobé podávání. Užívání nejlépe konzultujeme s lékařem při užívání léků. Nedoporučuje se během těhotenství, kojení, nepodává se dětem.

Formy

Bylinu je možné podávat samostatně či ve směsích, např. s listem brusinky, natí zlatobýlu, kořenem petržele nebo celeru. Též lze vyrobit tinkturu či prášek.

Při přípravě nálevu zalijeme lžičku byliny cca 250 ml vody a necháme asi 20 minut vyluhovat (2-3 šálky denně).

Močový měchýř: smícháme stejné díly natě přesličky, medvědice, mateřídoušky, meduňky a listu břízy (2-3 šálky denně po dobu 7-10 dní).

Zmíněné produkty:

Medvědice

Medvědice tinktura

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, vitaminybezcenzury.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny