Kondurango

Kondurango účinkyMarsdénie kondurangová či kondurango (Marsdenia cundurango, přezdívka: baňura) se přirozeně vyskytuje v horských džunglích a mlžných lesích v nadmořské výšce až 3000 m. n. m. Jedná se o ovíjivý keř, jehož dřevnatý stonek dorůstá až 10m délky. Nejčastěji se z něj využívá kůra (Cortex condurango), v níž je obsaženo nejvíce prospěšných látek.

Původní domovinou rostliny jsou Andy v Peru, Ekvádoru a Kolumbii. Tamní obyvatelé ji využívají při uštknutí jedovatým hadem, trávicích obtížích a jako analgetikum např. při bolestech v trávicím ústrojí či revmatických potížích.

Z rostliny se vyrábí přírodní barva na vlasy a využívá se též v homeopatii.

Účinky

  • Hlavní oblastí působení byliny je zažívací ústrojí. Již od pradávna se využívá při žaludečních vředech, nadýmání, potížích s játry či slinivkou břišní, průjmech způsobných konzumací nevhodné potravy. Má obecně zklidňující účinky na trávicí systém. Řeší nedostatek trávicích enzymů, podráždění sliznic (dráždivý tračník), nevolnost a další poruchy trávení. Stimuluje chuť k jídlu. Některé vědecké studie poukazují na potenciální budoucí využití byliny při nádorech trávicího ústrojí (1).

„Při nádorovém onemocnění trávicího ústrojí se doporučuje rezavec šikmý zvaný také čaga, nebo přípravek z rezavce Befungin. Doplňujeme čajem z rudého lapacha, měsíčku, konduranga, vřesu a vlaštovičníku, všech stejným dílem.“

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich

  • Objevují se též výzkumy, které se zabývají vlivem byliny i na nádory plic, prsu apod. (2, 3)
  • Používá se při zánětech.
  • Pro antioxidační účinky je bylina vhodná i pro dlouhodobé preventivní užívání. Přispívá ke zpomalení stárnutí buněk a je doporučována také jako regenerační prostředek například při celkovém vyčerpání, přepracování nebo rekonvalescenci po úrazech a operacích.
  • Podporuje čištění lymfatických uzlin a lymfy.

Formy

Z kůry se většinou připravuje odvar. Hlavní obsahové látky rostliny jsou za horka obtížně rozpustné, a proto musíme čaj nechat vyluhovat až do vychladnutí. Můžeme také přímo připravovat macerát za studena.

Příprava: 5-10 g kůry (1 čajová lžička) zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a takto připravený nápoj následně užíváme 2-3x denně (nejlépe vlažný).

Bývá častou součástí různých směsí s tím, že ovšem nezapomeneme na nutnost vyluhování byliny zastudena. Vhodnou kombinací je například kořen anděliky, puškvorec, máta, ale i heřmánek, měsíček, ožanka a další byliny.

Z rostliny se vyrábí bylinný extrakt a kondurangové víno.

Nežádoucí účinky

Kondurango se může užívat i preventivně. Ani při dlouhodobém užívání nebyly zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky. Ovšem jako obvykle je nutné dbát na doporučované dávkování, větší dávky totiž mohou vést k třesu, pocení či závratím.

Bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy, malé děti.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Kondurango

Kondurango tinktura