Kondurango

Kondurango účinkyMarsdénie kondurangová či kondurango (Marsdenia cundurango, přezdívka: baňura) se přirozeně vyskytuje v horských džunglích a mlžných lesích v nadmořské výšce až 3000 m. n. m. Jedná se o ovíjivý keř, jehož d+řevnatý stonek dorůstá až 10m délky. Nejčastěji se z něj využívá kůra (Cortex condurango), v níž je obsaženo nejvíce prospěšných látek.

Původní domovinou rostliny jsou Andy v Peru, Ekvádoru a Kolumbii. Z rostliny se vyrábí přírodní barva na vlasy a využívá se též v homeopatii.

Účinky

  • Podporuje normální funkci trávicího ústrojí. Využívá se pro podporu zdraví žaludku, střev, jater a slinivky břišní. Přispívá k podpoře normální kondice střevních plynů a optimální peristaltiky. Staré herbáře též zmiňují podpůrné využití v případě dietní chyby. Podporuje trávicí enzymy, normální stav sliznic, klidný žaludek, chuť k jídlu.
  • Existují některé vědecké studie, které se zabývají budoucími potenciálními účinky bylinky (1, 2, 3)
  • Používá se pro podporu imunity.
  • Má antioxidační účinky.
  • Podporuje obnovu sil při celkovém vyčerpání, přepracování nebo rekonvalescenci.
  • Podporuje normální stav lymfatických uzlin a lymfy.

Formy + nežádoucí účinky

Z kůry se většinou připravuje macerát za studena. Z rostliny se vyrábí bylinný extrakt a kondurangové víno. Bývá častou součástí různých směsí. Vhodnou kombinací je například kořen anděliky, puškvorec, máta, ale i heřmánek, měsíček, ožanka a další byliny.

Ani při dlouhodobém užívání nebyly zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky. Ovšem jako obvykle je nutné dbát na doporučované dávkování, větší dávky totiž mohou vést k třesu, pocení či závratím.

Bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy, malé děti.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Kondurango kůra

Kondurango tinktura