Anturie pěstování
Anturie neboli toulitka (Anthurium) je početný rod, který se vyskytuje v tropických lesích ve vyšších nadmořských výškách. Původní domovinou je především Střední a Jižní Amerika, dnes se již pěstuje i v jiných oblastech.
Latinský název odkazuje na vzhled, pochází z řečtiny – slovo anthos se překládá jako květina, oura znamená ocas.
Pro pěstování se nejčastěji volí Anthurium andraeanum. Při dodržení vhodných podmínek může kvést po celý rok. Zajímavostí je fakt, že přispívá k očistě ovzduší. Zároveň je nutné podotknout, že je jedovatá.
Vzhled
Anturie je trvalka se srdčitými či vejčitými lesklými listy a dlouhými stonky. Má charakteristické palicovité květenství (složené z malých květů), které je podpírané zvláštním větším listem tzv. toulec. Vyskytuje se nejen červené zbarvení, ale třeba i růžové, bílé či žluté. Hlavní funkcí je samozřejmě vábení opylovačů. Plodem je bobule.
Světlo a teplota
Anturie vyžaduje stabilní teplotu cca 20°C. Nižší hodnoty (níže než 15-16°C) ji mohou poškodit.
Potřebuje dostatek rozptýleného světla. Nemá však ráda přímé slunce, mohou se spálit listy. Malé množství či absence květů může často signalizovat nedostatečné osvětlení.
Zalévání a hnojení
Zaléváme pravidelně nejlépe dešťovou či odstátou vodou. Dbáme na to, aby byla půda vlhká, nikoliv mokrá. Často se doporučuje nechat vrchní vrstvu substrátu lehce vyschnout, abychom zabránili přemokření, které může způsobit hnilobu kořenů. Rostlina preferuje vzdušnou vlhkost (60-80%), takže listy je vhodné rosit (pozor květy nikoliv). Nedostatečné či nadměrné zalévání se velmi často projeví na listech.
Během vegetačního období nezapomínáme na pravidelné přihnojování (jednou za 14 dní, případně jednou za měsíc). Často se volí tekuté hnojivo. V případě, že má rostlina dostatek světla, ale stále nemá květy či je jich velmi málo, tak to právě může signalizovat na to, že jsme zapomněli na hnojení.
Zimní měsíce
Během zimních měsíců se doporučuje omezit zálivku a hnojení. Toto období podpoří větší množství květů.
Přesazování
Jakmile to rostlina bude vyžadovat (přerostlá rostlina, vyžaduje častější zalévání…), tak ji přesadíme (obvykle jednou za 2-3 roky). Substrát by měl být lehký a propustný (rašelina, písek…). Doporučuje se drenážní vrstva (např. štěrk, keramzit, perlit…), která zajistí odtok přebytečné vody.
Rostlina se množí řízkováním, dělením, případně ji lze vypěstovat ze semen.
Zdroje: iReceptar, Botanická zahrada Praha