Pupalkový olej účinky

Žluté květy pupalky dvouleté (Oenothera biennis) svou stavbou poněkud připomínají diviznu, a také za ně bývají obvykle zaměňovány. Rozdíl však tkví v tom, že pupalka rozkvétá až ve večerních hodinách, proto se jí také někdy lidové přezdívá „noční svíce.“ Rozvíjí se většinou od června do září, přičemž životnost květu nepřekračuje 24 hodin.

Původ rostliny najdeme v severní Americe – v americké Virginii, odkud byla zavlečena i do Evropy v roce 1614 a rychle zde zdomácněla. Dnes se vyskytuje běžně na stráních, v křoví a na říčních březích.

V roce 1911 prohlásil botanik Wilhelm, že jedna libra kořene pupalky dodá člověku více síly než 200 liber hovězího masa.

Dlouhou dobu se kořen pupalky považoval za poměrně výživnou zeleninu a často se užíval v kuchyni. I dnes se však občas užívá ve studené kuchyni. Rostlina se těší oblibě i v kosmetickém průmyslu a v oblasti zdraví. Původní obyvatelé Severní Ameriky používali listy rostliny hlavně proti nejrůznějším kožním afektům. Spolu s kořenem byly předepisovány při léčbě atopických projevů, astmatu atd. Používaly se nálevy, odvary i obklady. Teprve v posledních letech došlo k rozšíření užívání oleje.

Předmětem zájmu je v současnosti především semeno (Semen oenotherae), které obsahuje především velmi kvalitní olej s výraznými účinky na naše zdraví. Ve složení oleje nalezneme hlavně kyselinu linolovou, olejovou a gama-linolenovou, s malou příměsí velmi významné kyseliny dihomogama-linolenové. Jde o tzv. esenciální mastné kyseliny, které lidský organismus neumí syntetizovat, a je tudíž odkázán na zevní příjem.

Přitom ale tyto látky jsou součástí fosfolipidů, což jsou stavební jednotky buněčných membrán, hrají velkou úlohu při transportu a okysličování cholesterolu a jsou výchozími látkami pro tvorbu tzv. prostaglandinů, což jsou důležité látky s hormonálním působením.

Pupálkový olej se dnes označuje jako potravní doplněk, který však může výrazně pomoci v mnoha ohledech.

Účinky

  • Pupalkový olej účinkyPodporuje hormonální rovnováhu, a je tudíž často předepisován při tzv. PMS – premenstruačním syndromu, tedy kombinaci tělesných a psychických (emocionálních) příznaků, které se objevují před menstruací. Jedná se o předmenstruační bolesti a křeče, doprovázené depresemi a jinými potížemi. Olej se též doporučuje užívat během klimakteria (menopauzy).

V roce 2013 byl zveřejněn výzkum, kterého se zúčastnilo 56 žen v přechodu (45-59 let). Jedna skupina užívala pupalkový olej po dobu 6 měsíců a druhá placebo. Výsledkem bylo zjištění, že došlo ke zmírnění vedlejších symptomů menopauzy u skupiny žen, která konzumovala právě pupalkový olej.

  • Bylo zaznamenáno zlepšování stavu pacientů, trpících ekzémem a lupénkou. Zároveň se olej často předepisuje při akné a dalších kožních potížích. Podporuje zdraví nehtů. V těchto případech je vhodné jak vnitřní, tak i zevní užívání (zevně nanášíme na postižené místa několikrát denně).

Indická studie publikována v časopise „Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology“ zkoumala účinky pupalkového oleje při atopickém ekzému a zjistila, že tento produkt dokázal zlepšit stav 96 % pacientů po 5 měsíčním vnitřním užívání.

Recept na pleťovou masku: 1 lžičku pupalkového oleje a 1 lžičku bílého jogurtu (lze použít i smetanu ke šlehání) pečlivě promícháme a naneseme na vyčištěnou pokožku obličeje, dekoltu a necháme cca 15 minut působit. Po uplynutí této doby umyjeme teplou vodou.

Recept na nehty: pupalkový olej pečlivě vtíráme do nehtových lůžek po dobu cca 15 minut . Tuto kúru opakujeme pravidelně každý den.

  • Dobrých výsledků je dosahováno při léčbě roztroušené sklerózy, zejména v počátečním stadiu. V každém případě brzdí rozvoj nemoci a oddaluje vznik závažnějších pohybových potíží.
  • Olej podporuje snižování hladiny cholesterolu a hodnot krevního tlaku, při současném zpomalování srážlivosti krve, a je tak výborným prevetivním prostředkem cévních chorob, především angíny pectoris, ischemie myokardu a ischemie končetin, a snižuje nebezpečí vzniku náhlých příhod mozkových.
  • Doporučuje se i při bolestech svalů a kloubů, podporuje zdraví kostí.

Anglická studie měřila účinek pupalkového oleje na 49 pacientech trpících revmatickou artritidou a u 94% zaznamenala výrazné zlepšení a zmírnění symptomů. Ovšem vědci podotkli, že k zlepšení stavu může docházet teprve až po 1-3 měsíčním užívání.

  • Olej zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismu a odolnost vůči stresu.
  • Příznivě působí i při vypadávaní vlasů. Zde je ovšem třeba systematické vnitřní užívání. Zároveň se doporučuje i zevní užívání:

Návod: naneste olej přímo do vlasů jako hydratující masku a nechte působit cca 30 min. Následně vlasy umyjte obvyklým způsobem.

  • Při užívání oleje též mizí nepříjemný pocit mravenčení v nohách i rukách, zejména u starších lidí. Dochází také ke zlepšení sluchu, zraku i paměti.
  • A v neposlední řadě zmírňuje nepříjemný zápach potu.
  • V dnešní době se též zkoumá možnost využití pupalkového oleje pro podporu otěhotnění.

Formy

Pupalkové semeno se nedoporučuje míchat do směsí a nejčastěji se vyskytuje právě ve formě pupalkového oleje, kapslí či tobolek. Olej se nedoporučuje tepelně upravovat. Preventivně se většinou doporučuje užívat 1-2 lžičky denně, při potížích lze dávky zvýšit, ale vždy je dobré se přidržovat pravidla „vše s mírou.“

Vedlejší účinky

Bylina je netoxická a má vedle terapeutických účinků i vysokou nutriční hodnotu. Doposud nebyly zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky. Pro užívání oleje během těhotenství je vždy nejdříve nutné konzultovat lékaře.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Pupalkový olej