Kokosový olej a zdraví

Kokosový olej a jeho účinky,Kokosový olej se samozřejmě získává z kokosovníku ořechoplodného (kokosová palma), což je palma vyskytující se v tropických oblastech. Pěstuje se hlavně kvůli plodu, ale také listům, které se pak používají například v textilním průmyslu nebo při stavění příbytků domorodých kmenů. Kokosovník původně pochází z jihovýchodní Asie a dodnes se zde využívá především na pleť, rány, spáleniny, modřiny, bolesti svalů a kloubů a při masážích.

Kokosový olej je z větší části tvořen nasycenými kyselinami a právě ony bývají hlavním kamenem úrazu. Někteří odborníci je považují za zdraví prospěšné, jiní zase ne. Každopádně právě kvůli nim je za pokojové teploty tuhý a rozpouští se až teplem. Na rozdíl od většiny ostatních rostlinných tuků se při vyšších teplotách nepřepaluje a neprská. Někteří jej proto využívají k smažení a pečení. Je odolný vůči žluknutí. Olej dále obsahuje i některé minerály a vitamíny.

Kokosový olej a jeho účinky

Mínění odborníků o vnitřním užívání kokosového oleje jsou velmi protichůdné. Jedni jej odsuzují a říkají o něm, že je to jed, jiní jej zase opěvují a nazývají jej lékem na všechny nemoci. Většina z nich se však shoduje na tom, že jeho zevní využití je velmi přínosné:

  • Má antibakteriální a antimykotické účinky a lze jej použít na nejrůznější jizvy, vyrážky, svědění, spáleniny a ekzémy. Kůži hydratuje a chrání, nezanechává mastný film. Lze jej použít jako krém, tělové mléko, balzám na rty či odličovadlo.
  • Doporučuje se i na zuby, jelikož působí proti mikrobům a má bělící účinky. Bývá proto častou součástí receptů přírodních zubních past.
  • Bývá přidáván i do přírodních opalovacích prostředků, jelikož chrání pleť a zmírňuje negativní vliv UV záření.
  • Posiluje vlasové kořínky a regeneruje, a proto se využívá pro vlasové zábaly.
  • Kokosový olej je též vhodný pro výrobu domácích mastí a při masážích.

Vnitřní užívání je již více kontroverzní:

Kokosový olej a zdravíProfesorka Karin Michelsová je jedním z odborníků, kteří kokosový olej spojují se srdečními problémy. Říká: „Kokosový tuk obsahuje nejvíc nasycených mastných kyselin ze všech tuků.“ Například Americká asociace pro nemoci srdce a cév v roce 2017 vyzvala spotřebitele, aby omezili užívání kokosového oleje.

Podle předsedy České společnosti pro aterosklerózu profesora Michala Vrablíka a Věry Boháčové, odbornice na výživu a nutriční péči, patří kokosový olej mezi nejméně výhodné tuky pro lidský organismus. Existují i studie, které poukázaly na zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění v případě jeho konzumace a na jejich základě vydalo spoustu světových organizací (včetně WHO, AHA, FDA, ADA a dalších) doporučení pro omezení příjmu kokosového oleje.

Naopak existuje několik vědeckých studií, které toto nebezpečí popírají. Jedny z nich mapovaly obyvatele ostrova Tokelau u Nového Zélandu a ostrova Kitava u Papua-Nové Guinei ve vztahu se srdečními problémy, infarkty nebo zvýšeným cholesterolem. Během studie se zjistilo, že srdeční onemocnění tam skoro neexistují a lidé se těší skvělému zdraví. Přitom Tokelauánci přijímají až 60 % kalorií z kokosu a jsou největšími konzumenti nasycených mastných kyselin na světě.

Brazilská vědecká studie z roku 2015 poukázala na fakt, že kokosový olej zvýšil hladinu „hodného“ HDL cholesterolu u 116 pacientů. Vyšší hodnoty tohoto druhu cholesterolu se většinou spojují s nižším výskytem srdečně-cévních onemocnění.

Kokosový olej se občas využívá při některých redukčních dietách.

Závěrem

Většina odborníků se shoduje na tom, že olej velmi přínosný při zevním použitím. Co se týče vnitřního užívání – ať se již rozhodnete jej používat ve své stravě či ne, tak doporučujeme držet se zlatého středního pravidla „vše s mírou“. Například společnost British Nutrition Foundation uvedla „Kokosový olej může být součástí stravy, ale vzhledem k jeho vysokému obsahu nasycených tuků by měl být zahrnut jen v malých množstvích a jako součást zdravé vyvážené stravy.”

Zdroje: bylinkopedie.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Kokosový olej