Citrusový pektin

Citrusový pektin použitíPektin je želírující látka a jak napovídá název, tak se nejčastěji vyrábí z citrusových plodů. Dříve se většinou vyráběl v tekuté formě, ale ta byla později nahrazena dnešní práškovou. Důvodem toho bylo lepší možnost skladování. Má významné místo v potravinářském, kosmetickém a farmaceutickém odvětví.

Samotné slovo „pektin“ pochází z řečtiny a překládá se jako „zmrzlý.“ V přírodě se vyskytuje zcela běžně, a to především ve slupkách ovoce a v buněčných stěnách rostlin. Ve větším množství se objevují v kůře citrusů, kde jeho obsah činí až 30%, a také jej najdeme v jablkách, ovšem tam je obsah pektinu menší – jen 1% objemu. Z chemického hlediska se jedná o polysacharid.

Poprvé byl popsán v roce 1825 francouzským chemikem Henri Braconnotem, který jej izoloval ze švestkové šťávy. Ovšem pro své vlastnosti byl pektin znám již mnohem dříve. Což se ukázalo i při nedávném studiu starověkých egyptských rukopisů, kdy odborníci objevili zmínku o „průhledném ovocném ledě, který nehořel ani za horkého slunce v Memphisu.“ Vědci dospěli k závěru, že se jedná o jednu z prvních zmínek o želé, které bylo vyrobené s použitím pektinů.

Pektin vyrábí koncerny, které jsou situovány pouze ve dvou lokalitách – v Tecoman ve státě Mexiko a v České republice. Výrobní závod Danisco se nachází ve Smiřicích, 100 km severo-východně od Prahy. Továrna byla původně postavena v letech 1982 – 1984 k uspokojení poptávky po jablečném pektinu na československém trhu. Od roku 1995, kdy se stal vlastníkem podniku Danisco, bylo do nových technologií investováno stovky milionů korun a produkce se zvedla několikanásobně.

Účinky

  • Jedná se o bohatý zdroj vlákniny.
  • Přispívá k normální hladině cholesterolu v krvi, zdraví srdce a cév (1).
  • Podporuje zdraví trávicího traktu (2).
  • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu.

Nežádoucí účinky

Je všeobecně považován za bezpečnou látku, ovšem i přesto doporučujeme jako obvykle aplikovat zlatou střední cestu – vše s mírou. U některých jedinců může způsobovat nadýmání. Samozřejmě není vhodný v případě alergie na pektin.

Formy

Pektin je odjakživa znám svou schopností způsobovat želírování. Pro svou stabilizační, zahušťovací a pojící funkci se přidává do džemů, marmelád, zavařenin, želé, sirupů, sladkostí a nápojů.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: ferpotravina.cz