Černý čaj účinky

Černý čaj účinky

Bohužel se mnozí černému čaji často vyhýbají, jelikož o něm často slyšíme celou řadu negativ. Ale jak lidová rada správně praví „nevěř všemu, co se říká.“ V mnohých ohledech nám totiž právě tento druh čaje může pomoci. Ale vše po pořádku. Jaký je vlastně rozdíl mezi ním a například zeleným či bílým čajem?

Tento druh pochází ze stejné rostliny – vyrábí se tedy z listů čajovníku čínského (Camellia sinensis), ovšem na rozdíl od výše zmíněných dvou druhů černý čaj prochází delším procesem oxidace. Hlavní rozdíl mezi černým a zeleným čajem určuje proces fermentace. Lístky se nechávají zavadnout a poté podstupují enzymovou reakci (fermentační reakce – oxidace), která jim uděluje odlišné vlastnosti.

Původ tohoto druhu čaje samozřejmě musíme hledat v Číně, kde se mu mimochodem dodnes říká „červený čaj“ nikoliv černý. Jeho většímu rozšíření výrazně pomohl fakt, že zatímco zelený čaj svoji vůni během roku ztrácí, černý si ji udrží i několik let, což bylo pro obchodníky, kteří jej dováželi z dalekých oblastí Asie, rozhodujícím důvodem k jeho volbě. Popularita čaje postupně rostla a jednu dobu se dokonce v Tibetu a Mongolsku používal jako tamní platidlo.

Ovšem jeho cesta k popularitě nebyla zdaleka jednoduchá. Obchodníci s kávou v něm totiž spatřovali přímou konkurenci, a tak se brzy rozhořely vášnivé spory o tom, jaký nápoj je lepší. Aby došlo k jejich utišení, byl v 18. století ve Švédsku proveden zajímavý pokus. Jeho účastníky byli dva odsouzenci na smrt, z nichž každý musel den co den vypít třicet šálků kávy nebo čaje. Zdravotní stav vězňů průběžně sledovali lékaři. Ironií bylo, že oba vězni v dobré tělesné i duševní kondici přežili nejen dozorující lékaře, ale i švédského krále Gustava II., který dal k pokusu svůj souhlas.

Složky čaje:

Černý čaj a zdravíJednou z hlavních složek, kterou v čaji nalezneme, je kofein. Ten má samozřejmě na náš organismus stimulující a povzbuzující účinek. Je zde třeba zdůraznit, že konečné množství kofeinu, které v čaji vypijeme, závisí na typu a procesu přípravy, takže někdy je více obsažen právě v zeleném.

V čaji též nalezneme flavonoidy, což jsou významné antioxidanty, a tudíž bojují v našem organismu s volnými radikály. Dále jsou v něm obsaženy minerály jako je fluor či draslík a vitamíny jako vitamín B1.

Čaj rovněž obsahuje tzv. taniny (třísloviny), které ovlivňují trávicí trakt, protože jsou schopny vázat a odvádět z organismu škodlivé látky. Hlavně však potlačují tvorbu enzymů proměňujících škrob na glukózu, čímž napomáhají ke snížení hladiny cukru v krvi.

Z čaje můžeme čerpat řadu zdravotních výhod.

Černý čaj a jeho účinky

  • Jak již bylo zmíněno flavonoidy působí jako antioxidanty. Černý čaj tedy podporuje imunitní systém a zlepšuje stav cév.

Působí jako prevence mnohých cévních potíží, podporuje snižování hladiny LDL cholesterolu, přičemž přispívá ke zvyšování hladiny HDL cholesterolu neboli hodného cholesterolu.

Americká studie z univerzity v Los Angeles srovnávala lidi, kteří denně pijí zelený či černý čaj, s lidmi, kteří nevypijí ani jeden šálek. Výsledkem výzkumu bylo zjištění, že účastníci, kteří konzumovali čaj, měli o 21% menší pravděpodobnost mrtvice.

Další rozsáhlý výzkum byl proveden v Číně a sledoval až 350 000 mužů a žen ve věku mezi 30 až 79 lety. Po uplynutí 7 let bylo zjištěno, že díky konzumaci černého čaje u nich došlo ke snížení pravděpodobnosti ischemických problémů a nemocí koronárních cév.

  • Spolu se zeleným čajem podporuje metabolismus, takže se často využívá při hubnutí.
  • Přispívá k rozšiřování průdušek a napomáhá pocení, proto se doporučuje při nachlazení.
  • Pomáhá i při žaludečních potížích – podporuje očištění střev a tvorbu žaludečních šťáv. Je též dobře známo, že slabý černý čaj se podává při průjmu nebo zvracení.

Tento fakt byl dokázán jedním výzkumem z roku 2016, kdy se černý čaj podával pacientům ve věku od 2 až 12 let. Závěrem bylo zjištění, že černý čaj byl bezpečným a levným způsobem jak pomoci při průjmech nebakteriálního původu (1).

Bulharská studie zase poukázala na možnost snížit riziko onemocnění bakterií Helicobacter pylori pitím černého nebo zeleného čaje s medem.

Řecký výzkum z univerzity Harokopio v Athénách dospěl k závěrům, že starší lidé, kteří pravidelně užívali černý čaj (1-2 šálky denně), měli o 70% nižší riziko rozvinutí diabetu typu II. V průběhu studie bylo totiž zjištěno, že čaj snižoval hladinu glukózy v krvi.

  • Nálev z čaje podporuje vylučování moči.
  • Podporuje zdraví ústní dutiny, jelikož obsahuje látky, které eliminují růst bakterií.
  • Existují již názory, že by černý čaj mohl sloužit i jako prevence vzniku některých druhů rakoviny.

Například nizozemská studie z roku 2013 podrobila výzkumu 58 000 mužů, přičemž sledovala, jaký efekt má pití černého čaje na pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty. Výsledkem bylo zjištění, že došlo ke snížení rizika vzniku pokročilejších stádií rakoviny prostaty.

Další studie z roku 2016 ukázala potenciál černého čaje při zastavení růstu rakovinných buněk ve vaječnících.

  • V černém čaji jsou zastoupeny látky, které prospívají pokožce i vlasům. Pleť je vhodné omývat nálevem.

Recept: u vlasů se doporučuje zalít cca 3 lžičky čaje přibližně 0,6-0,8 l. vody a nechat louhovat. Vlažným odvarem pak vlasy opláchneme a zabalíme do ručníku. Tento tip je vhodný spíše pro tmavší vlasy, protože po použití černého čaje přirozeně ztmavnou.

  • Jednou z hlavních priorit černého čaje je jeho schopnost účinně bojovat se stresem.

Jeden výzkum sledoval 75 zdravých mužů ve věku kolem 33 let rozdělených do dvou skupin po dobu 6 týdnů. Jedna skupina pila opravdový černý čaj a druhá jeho náhražku, přičemž se analyzovala reakce mužů na každodenní stres. Závěrem výzkumu bylo konstatování, že účastníci experimentu, kteří užívali opravdový černý čaj, se lépe vyrovnali se stresem.

  • Všeobecně pomáhá proti ospalosti, únavě a bolestem hlavy, podporuje koncentraci.

Nedávný čínský výzkum, který sledoval 957 lidí ve věku 55 a výše, zjistil, že pravidelná konzumace čaje zmenšila riziko snížení kognitivních funkcí o polovinu (2).

  • Používá se i na drobné popáleniny, svědění i otoky způsobené bodnutím hmyzu.

Černý čaj a jeho účinkyRecept: 4 čajové sáčky louhujte ve 4 dcl vody. Po vychladnutí do odvaru namočíme vatový tampon a pravidelně nanášíme na postižené místo. Tento tip využijeme i tehdy, pokud je problém se zarudlou pokožkou od nepřiměřeného opalování, popřípadě po holení.

  • Černý čaj se využívá i na nadměrné pocení nohou. Obsažené látky mají antibakteriální a protiplísňové účinky.

Dávkování a nežádoucí účinky

Denně bychom neměli překročit maximální dávku 5 šálků čaje, přičemž se spíše doporučuje pít mezi jídly.

Vzhledem k obsahu kofeinu by neměli pít čaj lidé trpící vážnými oběhovými potížemi, vysokým krevním tlakem, chorobami ledvin, vážnějšími nervovými chorobami, žaludečními a dvanáctníkovými vředy. Opatrné by měly být těhotné a kojící ženy, čaj by se v těchto případech měl užívat v menších dávkách a doporučuje se před užíváním poradit se s odborníkem.

Příprava čaje

1 čajovou lžičku čaje zalijeme vařící vodou a necháme 3-5 minut vyluhovat. Sílu nápoje přitom ovlivňuje množství vody a čajových lístků, nikoliv samotná doba louhování. Ta stojí za tím, že čaj hořkne a mění barvu.

Zdroje: rehabilitace.info, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Černý čaj