Bambucké máslo účinky

Bambucké máslo účinkyUrčitě jste již o bambuckém másle někde slyšeli a jistě to nebylo jednou. Má totiž ještě dva další názvy – Shea butter a karité. Všechny tři však popisují jedno a to stejné – tuk, který se získává z ořechů stromu maslovníku afrického (Vitellaria paradoxa), který se vyskytuje na středoafrických savanách. Tamní obyvatelé jej považují za posvátný.

Ořechy se sbírají ručně až po jejich pádu na zem. Vyloupávají se ze slupky a s vodou rozemelou na máslo či olej. Celý tento proces provádí výhradně ženy a to nejčastěji ve skupinkách.

Bambucké máslo prý používala již Kleopatra a Nefertiti. Ovšem dnes se využívá i při přípravě některých výrobků např. čokolády, kdy slouží jako náhražka kakaového másla, jelikož má obdobné složení. V Africe se hojně přidává do mnohých jídel. Své místo má i při stavbě lodí, výrobě podlah apod. V lidovém léčitelství se kromě ořechů též používají listy a kůra. Obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů a minerálů.

Účinky

  • Podporuje hydrataci a regeneraci pokožky, působí také jako antioxidant a zároveň jako ochrana proti slunečnímu záření. I díky vitamínu E má bambucké máslo UV faktor 3–4.
  • Obsažené mastné kyseliny přispívají k hladší a pružnější pokožce.
  • Je velmi vhodný i během chladného a vlhkého počasí.
  • Podporuje zdraví rtů.
  • Aplikuje se na svaly, klouby a šlachy.
  • Vlasový zábal z bambuckého másla přispívá ke zdraví vlasů. Smícháme ho s kokosovým olejem a necháme na vlasech působit minimálně 20 minut.
  • Podporuje normální stav nehtů.

Formy a užívání

Bambucké máslo je dnes k dostání nejen v čisté formě, ale i s různými dalšími ingrediencemi např. bylinkami. Dávkování se různí, ale obvykle se doporučuje nanášet 2-3x denně či dle potřeby.

Alergie na bambucké máslo jsou velmi vzácné, i přesto však doporučujeme držet se pravidla vše s mírou. Opatrnost je též nutná v případě většího sklonu k tvorbě akné, doporučujeme aplikovat menší množství a poradit se s lékařem.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Biooo

Zmíněné produkty:

Sheabutter mast