Bambucké máslo účinky

Bambucké máslo účinkyUrčitě jste již o bambuckém másle někde slyšeli a jistě to nebylo jednou. Má totiž ještě dva další názvy – Shea butter a karité. Všechny tři však popisují jedno a to stejné – tuk, který se získává z ořechů stromu Maslovníku afrického (Vitellaria paradoxa), který se vyskytuje na středoafrických savanách. Tamní obyvatelé jej pro jeho příznivě účinky na pokožku a organismus považují za posvátný.

Ořechy se sbírají ručně až po jejich opadu na zem. Vyloupávají ze slupky a s vodou rozemelou na máslo či olej. Celý tento proces provádí výhradně ženy a to nejčastěji ve skupinkách.

Bambucké máslo pro kosmetické účely prý používala již Kleopatra a Nefertiti. Ovšem dnes se využívá i při přípravě některých výrobků např. čokolády, kde slouží jako náhražka kakaového másla, jelikož má obdobné složení. V Africe se hojně přidává do mnohých jídel. Své místo má i při konstrukcích, stavbě lodí, podlahy, ohrady apod. Kromě ořechů se ze stromu též používají listy např. při žaludečních potížích u dětí, dělají se z něj i koupele při bolestech hlavy. Kůra stromu se využívá na trávicí obtíže.

Účinky

  • Bambucké máslo obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů a minerálů. Pokožku hydratuje, působí také jako antioxidant a zároveň jako ochrana proti slunečnímu záření. I díky vitamínu E má bambucké máslo UV faktor 3–4.
  • Obsažené látky včetně kyseliny skořicové mu propůjčují protizánětlivé a antibakteriální účinky a přispívají k regeneraci buněk. Sheabutter je osvědčeným pomocníkem u spálenin, odřenin, jizev, strií a v neposlední řadě jej oceníte také v létě, při boji se štípanci po hmyzu. Využívá se na vrásky.
  • Jeho přednostní výhodou je fakt, že jej lze aplikovat i na citlivou pokožku včetně té dětské.
  • Pro obsah mastných kyselin bude pokožka hladší, pružnější a zdravější. Je velmi vhodný i během chladného a vlhkého počasí.
  • Pro příznivé účinky se používá i na popraskané rty.
  • Doporučuje se pro péči o akné, jelikož neucpává póry, má antimikrobiální účinky a zároveň i může pomoct vyhladit nepříjemné jizvičky po akné.
  • Bambucké máslo se uplatňuje i při namožených svalech, natažených šlachách, bolestech v kloubech.
  • Vlasový zábal z bambuckého másla se využívá na suché a nepoddajné vlasy. Smícháme ho s kokosovým olejem a necháme na vlasech působit minimálně 20 minut.
  • Podporuje zdraví a pevnost nehtů.

Formy a užívání

Bambucké máslo je dnes k dostání nejen v čisté formě, ale i s různými dalšími ingrediencemi např. bylinkami, které jeho účinky ještě více umocňují. Dávkování se různí, ale obvykle se doporučuje nanášet 2x denně.

Zdroje: ladybio.cz, magazin.biooo.cz

Zmíněné produkty:

Bambucké máslo

Sheabutter mast