Agar účinky

Agar agar účinkyPokud jste ještě neslyšeli o agaru a jeho účincích, tak je nejvyšší čas to napravit.

Začneme tím, co to vlastně je a odkud se bere?

Agar (jinak též agar-agar, též kanten) je přírodní látka, která je z 96% tvořená polysacharidem složeným zejména z agarózy a agaropektinu. Jedná se vlastně o rostlinnou „želatinu,“ která se vyrábí z buněčných stěn některých druhů mořských červených řas, kterým se v malajštině říká agar-agar.

Ovšem samotný proces výroby je velmi náročný, jak po technologické stránce, tak i finanční. Řasy se totiž musejí sklízet ručně, což se provádí během letních a podzimních měsíců. Následně se zbavují vody a suší se, a to za nízkých teplot a bez přístupu vzduchu. Tato nejnáročnější část výroby se děje během listopadu až února. Agar má ve výsledku světlou barvy, neutrální chuť a je bez kalorií, neobsahuje tuky. Na pulty obchodů míří již ve formě prášku, vloček, plátků nebo hranolků, přičemž největší kvalitu má obvykle právě práškový agar.

A jak vůbec lze agar využít?

Jako vůbec první jej začali používat obyvatelé Číny a Japonska, dnes je rozšířen i v dalších koutech světa.

Nejvíce se využívá v potravinářském odvětví. Používá se k ochucování, jako stabilizátor i zahušťovací prostředek a v mnoha výrobcích od cukrářských a pekařských výrobků až po mražené dezerty, dorty, zmrzliny, polévky, mléčné výrobky, pudinky apod. Je součástí cukrárenských želé, umožňuje vytvářet tzv. vysoké vrstvy želé, jež dobře drží tvar při krájení. Je známý i jako japonská želatina, nebo E406.

Agar dokáže na sto procent nahradit běžnější živočišnou želatinu. Jeho želírovací schopnosti jsou dokonce několikanásobně větší, takže pomáhá vytvářet ty nejneobvyklejší tvary a struktury při přípravě nejrůznějších pokrmů. Zároveň je odolný vůči vysokým teplotám, takže lze podávat horké pěny a želé.

Ovšem agar má obecně všestranné použití a objevuje se i v dalších oblastech našeho života a ne jen v kuchyni. Figuruje při výrobě různých mycích gelů a šamponů. Hojně se s ním setkáváme ve farmacii a medicíně – používá se při výrobě některých léků, využívá se k modelaci zubů a složitou technologií se z něj vyrábějí vstřebatelné nitě pro operační zákroky. S agarem se též pracuje v mikrobiologických laboratořích, kde se využívá jako živné médium pro kultivaci mikroorganismů a rostlin. V botanice se aplikuje při laboratorním množení orchidejí. Má též význam při výrobě papíru.

Kromě všeho výše zmíněného má též význam pro naše zdraví.

Jaké jsou jeho účinky?

Agar obsahuje řadu minerálních látek, vitamínů a bílkovin, je bohatý na vlákninu takže se používá při nejrůznějších dietách a pomáhá i v otázkách některých neduhů.

  • Příznivě působí na trávicí soustavu a je velmi vhodný při zácpách.
  • Již několik vědeckých výzkumů poukázalo na příznivý efekt agaru v otázce nadváhy. Jeden z nich z roku 2005 sledoval 76 obézních pacientů, kteří užívali agar po dobu 12 týdnů. Výsledkem bylo výrazné snížení jejich hmotnosti.
  • Pro vysoký obsah minerálních látek je velmi vhodný pro zdraví kostí.
  • Příznivě působí při vysokém krevním tlaku a zároveň pro vysoký obsah železa přispívá k prevenci anémie.

A jak tedy agar používat?

Nejprve jej musíme nechat nabobtnat ve studené vodě stejně jako klasickou želatinu a dále přivést k varu. Hned poté ztlumíme oheň a vaříme už jen velmi mírně po dobu asi dvou minut. Agar tuhne při 30°C a pevné konzistence postupně dosáhneme už při pokojové teplotě. Jak již bylo zmíněno, použití agaru se od klasické želatiny neliší. Výborný je na zákusky, aspiky a k zahušťování místo jíšky.

Má vůbec nějaké nežádoucí účinky?

Při běžných dávkách používaných v potravinách nejsou žádné známy, je považován za bezpečnou látku. Pro tělo je to nestravitelná látka, takže z organismu odchází nepozměněn, ale podporuje rozmnožování probiotik. Při jeho užívání je však vždy vhodné pamatovat na zlaté pravidlo vše s mírou a nezapomínat na dostatečný příjem tekutin.

Zdroje: clanky.vareni.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Agar