Česnekové kapky domácí výroba

  Česnekové kapky domácí výrobaJe všeobecně známo, že česnek obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů a minerálů, takže má řadu významných účinků na náš organismus. O nich se však již vědělo ve starověké Číně a Indii, kde se s oblibou užíval v nejrůznějších formách.

  Podporuje naši přirozenou imunitu a bojuje s bakteriemi, viry a plísněmi. Má antioxidační účinky a podílí se na ochraně našich buněk před škodlivými vlivy. Podporuje regulaci krevního tlaku a cholesterolu v krvi. Je vhodný i na revmatické bolesti a potíže horních cest dýchacích. Při astmatu se doporučuje nakapat 5 kapek tinktury na kostku cukru a cucat ji.

  Recept č. 1

  Suroviny:

  • 50 g nakrájeného česneku
  • 250 g cca 40 % vodky

  Příprava:

  50 g nakrájeného česneku dáme do vhodné nádoby a zalijeme 250 g 40% vodky. Takto necháme uzavřené 10 dní macerovat nejlépe ve stinném místě a občas nádobu protřepeme. Výsledek poté přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby.

  Recept od Jiřího Janči

  Suroviny:

  • 50 g čerstvě naloupaného česneku
  • 100 ml čistého cca 42% alkoholu

  Příprava:

  Do láhve dáme 50 g čerstvě naloupaného česneku a 100 ml čistého, asi 42% alkoholu. Uzavřeme a necháme 2 týdny vyluhovat. Pak česnekové stroužky vylisujeme a vylisovaný zbytek v papírovém filtru přelijeme alkoholem. Tekutinu opět uzavřeme do menší láhve a denně užíváme po 25 kapkách, před obědem a před večeří.

  Recept č. 3

  A ještě jeden recept na tinkturu, doporučovanou zejména v počáteční fázi kornatění cév a jako preventivní prostředek proti kornatění (ateroskleróza, arterioskleróza). Doporučuje se ji užívat po delší dobu:

  Suroviny:

  • 100 g stroužků česneku
  • 200 g pálenky

  Příprava:

  100 g oloupaných a nadrobno pokrájených stroužků česneku zalijeme 200 g čisté obilné pálenky (pravá vodka) a necháme v uzavřené nádobě 7 dní stát. Následně přefiltrujeme a užíváme před hlavními jídly, 2-4x denně 20 kapek.

  Zdroje: https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/528-cesnekova-tinktura-recept-postup-navod-na-vyrobu-ucinky-vyuziti, Herbář léčivých rostli, 7.díl, Receptář, Jiří Janča, Josef A, Zentrich