OŽANKA KALAMANDRA

Teucrium Chamaedrys

Ožanka kalamandra vyrůstá na slunných místech jako polokeřík s dřevnatým oddenkem. Nejčastěji se vyskytuje v centrální a jižní Evropě, na severu Afriky, částečně v Asii. Pěstuje se jako okrasná rostlina, užívá se i v kuchyni a při přípravě některých nápojů. Jedním z hlavních odvětví využití zůstává i nadále lidové léčitelství a homeopatie.

Ožanka kalamandraV minulosti bývala využívána jako léčivka při problémech s trávením, při zánětech. Zevně se doporučovala při aftech a revmatismu. Prášek z ní se šňupal při rýmě – ta poté ustupovala rychleji. O tom se zmiňuje ve své knize i Jiří Janča: Nať pomletá na jemný prášek se šňupala nosem, maximálně však 9 krát denně, jinak se užívala zásadně ve vodě, aby se nedráždila sliznice v hltanu a hrtanu.

Dnes se nejčastěji užívá nať (Herba teucrii chamaedrydis), která se sbírá v červenci a srpnu, nejlépe kolem poledne.

Účinky

  • Ožanka je typická „žaludeční hořká“ bylina. Povzbuzuje a zlepšuje trávení, řeší potíže v této oblasti. Využívá se dle lidových tradic při nechutenství, zánětech žaludku a střeva, infekčních průjmech, střevní úplavici, meteorismu.
  • Stahující účinky jsou vhodné při astmatu a zápalu plic.
  • Používá se při potížích se sliznicemi, ať už jsou to sliznice dýchacích cest, žaludku nebo dělohy.
  • Tinktura upravuje látkovou výměnu.
  • Používá se proti salmonelám, zlatému stafylokoku, bakteriím tyfu a paratyfu a proti alfa-hemolytickému streptokoku.
  • Příznivě ovlivňují srdečně oběhový systém a cévy.
  • Používá se jako močopudný prostředek při revmatismu a dně.
  • Zevně se aplikuje ve formě obkladů na nehojící se rány, bércové vředy, přidává se do koupelí při hemoroidech. Využívá se při některých kožních potížích.

Nežádoucí účinky

I zde platí pravidlo nutnosti dodržovat doporučené dávkování. Během kojení a těhotenství je nutné před užíváním konzultovat odborníka.

Formy

Jednou z nejvýhodnějších forem užívání je tinktura z byliny, která se podává cca 3 krát denně. Homeopatická tinktura je též známá antibiotickými účinky, proto se užívá při bércových vředech, hemoroidech a proti bakteriím. Dále lze též připravit krátkodobě vařený odvar (maximálně 2 minuty), který se užívá 2 až 4 krát denně.

Někdy se též ožanka používá ve formě prášku, přičemž obvyklá dávka je 2 až 4 krát denně na špičku kulatého nože.

Zdroj: Herbář léčivých rostli, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich

Zmíněné produkty:

Ožanka kalamandra nať

Ožanka kalamandra