Maca účinky

Maca neboli řeřicha peruánská (Lepidium meyenii, „maka“) se v posledních letech dostává stále více do popředí pro své příznivé účinky, pro které se často zařazuje mezi tzv. přírodní adaptogeny, tedy produkty, které zmírňují únavu, dodávají energii a podporují celkovou kondici a imunitu. Vysloužila si proto i svou přezdívku „peruánský ženšen.“ Co se týče názvu rostliny, tak ten v překladu znamená „z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje,“ Maca účinkycož již odkazuje na její přirozené místo výskytu.

Rostlině se totiž velmi daří ve vyšších nadmořských výškách a jedná se o jednu z vůbec nejstarších, nejvýše přirozeně rostoucích a nejvýše pěstovaných rostlin na světě. Vyskytuje se v horských oblastech Peru v nadmořských výškách kolem 3500 až 4500 m n. m. Zajímavé je, že díky adaptaci na toto drsné prostředí je její růst v jiných lokalitách, které mají všeobecně příznivější klimatické podmínky, paradoxně pomalejší. Optimální teplota pro její růst je 10 až 22 °C a je odolná až proti mrazu okolo -20 °C. Důvod proč vlastně roste tak vysoko se snaží vysvětlit i jedna stará indiánská legenda. Podle ní je maca darem od boha Virakoči, který ji přinesl lidem, kteří žili v extrémně nepříznivých podmínkách. Měla jim zaručit dostatečnou výživu a přísun cenných složek, které jim dopomohou k pevnému zdraví, dlouhověkosti a zachování rodu.

Z oficiálních záznamů je známo, že první písemná zmínka o rostlině– konkrétně druhu Lepidium meyenii – pochází z roku 1843 a byla sepsána botanikem Gerhardem Walpesrem. Ovšem nálezy primitivních kultur napovídají, že využití macy pro zemědělství začalo již mnohem dříve – asi kolem roku 1600 před naším letopočtem.

Původní obyvatelé Peru macu využívali jak při řešení zdravotních potíží, tak i v kuchyni. Většinou konzumovali bulvy, které jedli čerstvé, vařené či pečené, nebo rostlinu nastrouhali a usušili a skladovali ji až po dobu několika let, aniž by rostlina ztratila své účinné látky. V jižní Americe se využívá při výrobě tradičního nápoje „maca chica“.

Postupem času se rostlina stávala stále více oblíbenou, tím také stoupala její cena a postupně se stala potravinou, která byla určena jen pro vyšší vrstvy společnosti. Díky její vzrůstající oblíbenosti se stala významným obchodním artiklem a důležitým zdrojem příjmů především pro obyvatele vysokých poloh And.

Mácu si vybrala též NASA pro přípravu koncentrovaných potravin, určených americkým astronautům a její užívání je schváleno a uznáno i WHO (Světová zdravotnická organizace).

Používanou částí je kořen (Radix (Tuber) lepidii meyenii). Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně proteinů, vlákniny, mastné kyseliny, esenciální aminokyseliny, vitaminy a minerální látky.

Účinky

  • Pomáhá obnovovat fyzickou i intelektuální svěžest, dodává energii bez vedlejších symptomů a zlepšuje kondici. Podporuje imunitní funkce organismu, zlepšuje krvetvorbu. Též se jedná o významný zdroj antioxidantů.

Anglický výzkum z roku 2009 poukázal na to, že maca pomohla cyklistům, kteří ji užívali po dobu 14 dnů před závodem, dokončit 40 km závod mnohem rychleji.

  • Tlumí nervozitu a úzkost, jakož i duševní vyčerpanost, zlepšuje koncentraci a kognitivní schopnosti.
  • Přispívá ke zlepšení trávení, podporuje chuť k jídlu.
  • Přispívá k hormonální rovnováze a příznivě působí na endokrinní systém, podporuje štítnou žlázu.
  • Napomáhá zdraví kostí.
  • Bylina zvyšuje plodnost u obou pohlaví, vylepšuje potenci a vůbec libido jako takové.
  • Užívání se doporučuje pro regulaci zdraví a správné funkce prostaty.
  • Reguluje menstruaci a pomáhá zmírnit negativní symptomy menopauzy včetně návalů horka, změn nálady a problémů se spánkem.
  • Osvědčila se i jako podpůrný prostředek při nádorových chorobách, protože stimuluje obranný systém a přispívá k subjektivně lepšímu snášení jak choroby, tak i drastické léčby ozařováním nebo cytostatiky.

Formy

Bylina se nejčastěji vyskytuje ve formě prášku, tobolek či tinktury. Je vždy třeba dodržovat předepsané dávkování. Obvykle doporučovaná doba užívání rostliny je alespoň 3 až 4 měsíce.

Podávání byliny je kompatibilní s drtivou většinou bylin.

Nežádoucí účinky

Při podávání terapeutických dávek nejsou známy žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. Nedoporučuje se však podávat malým dětem ani těhotným a kojícím ženám.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Maca

Maca tobolky