Gotu kola účinky

Gotu kola účinkyGotu kola neboli Pupečník asijský (Centella asiatica) je vytrvalá popínavá rostlina, která může dorůstat až do výšky 2 metrů. Její velké listy mají neobvyklý tvar – někomu připomíná mozkovou hemisféru a druhým zase srdce.

Z názvu samozřejmě odvodíme nejčastější lokalitu výskytu rostliny, ovšem kromě Asie ji nalezneme i v některých oblastech Austrálie a Afriky. Využívá se při přípravě mnohých asijských pokrmů – přidává se do salátů, polévek a hlavních jídel.

Ačkoliv se západní svět s touto bylinou teprve v posledních letech seznamuje, v čínské a indonéské medicíně a ájurvédě byla využívána ještě v antických dobách a dodnes na ní nedají dopustit. Postupem času si získala přezdívku „rostlina dlouhověkosti.“

Existuje stará pověra, která vypráví příběh bylinkáře Li Ching Yun, který si každé ráno dopřával hrneček bylinné směsi s obsahem listů Gotu kola. Ač se to zdá neuvěřitelné, díky této receptuře se dožil 256 let.

Na Srí Lance se traduje, že dlouhověkost slonů tu je způsobena tím, že si pochutnávají právě na lístcích Gotu koly, která omlazuje a podporuje dlouhý život. Říká se, že bengálští tygři, kteří se při lovu nebo šarvátce poranili, hledali stromy této rostliny, aby si do opadaných listů lehli a zranění se jim rychleji zahojila.

Účinky

  • Gotu kola vyniká především v oblasti nervové soustavy. V Asii jí přezdívají “potrava pro mozek”, protože příznivě ovlivňuje mentální a kognitivní funkce.

Má vliv na mozkové pochody, zvyšuje koncentraci, zlepšuje paměť, pomáhá déle udržet pozornost, posiluje centrální nervovou soustavu a přispívá k lepšímu prokrvení mozku. Využívá se jako podpůrný prostředek při Alzheimerově chorobě.

Vědecký výzkum z roku 2016 sledoval pacienty po mozkové mrtvici, kteří po dobu 6 týdnů užívali extrakt z gotu koly. Ukázalo se, že rostlina zlepšila jejich kognitivní funkce.

Další výzkum z roku 2008 poukázal na zlepšení paměti a koncentrace starších pacientů již po dvouměsíčním užívání byliny.

  • Doporučuje se při psychických problémech – zmírňuje úzkosti, deprese a zvyšuje odolnost vůči stresu. Posiluje psychickou kondici a vitalitu.

Vědecký výzkum z roku 2010 dospěl k závěru, že u pacientů, kteří užívali gotu kolu každý den po dobu 60 dnů, došlo ke zmírnění pocitů úzkosti, stresu a deprese.

  • Zlepšuje spánek a zmírňuje bolesti hlavy plynoucí ze stresu či neklidu.
  • Rostlina je známá i svými antioxidačními a protizánětlivými účinky, proto je například vhodná při zánětech močových cest. Zároveň napomáhá detoxikaci organismu.
  • Má příznivý vliv na krevní oběh a přispívá k čištění cév. Pomáhá při křečových žilách.

Existují výzkumy poukazující na zlepšení cirkulace krve u pacientů se sníženou hybností.

  • Gotu kola pomáhá řešit zadržování vody v organismu a zmírňuje otoky. Často je součástí směsí na odvodnění.

Anglický vědecký výzkum z roku 2001 poukázal na to, že právě pacienti, kteří užívali gotu kolu, zaznamenali zmírnění otoků a přidružených symptomů během letu, který trval déle než 3 hodiny.

  • Bylina je vhodná při žaludečních vředech.
  • Doporučuje se na celulitidu, strie, ale i vrásky. Je vhodná na nejrůznější rány a jizvy.
  • Existují domněnky, že by mohla pomoci i při nádorové terapii.

To podpořil výzkum z roku 2008, během kterého extrakt z gotu koly dokázal zablokovat růst nádorových buněk.

Gotu kola nežádoucí účinky

Rostlina již byla několikrát podrobena laboratornímu zkoumání a bylo potvrzeno, že její užívání je zdravotně nezávadné a při dodržování obecně stanovených dávek nevyvolává žádné vedlejší účinky. Těhotné a kojící ženy by se měly před užíváním poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroje: herbal-store.cz, 
ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Gotu kola (pupečník asijský)

Gotu kola kapky