Zinek účinky

  Zinek (Zn) zná lidstvo již několik tisíciletí, ovšem i přesto se na něj často zapomíná a jeho význam v organismu je dodnes podceňován. Samotný Zinek účinkynázev tohoto kovu nejspíše pochází z německého „zinke,“ což se překládá jako „špičatý.“

  Má významné postavení v našem každodenním životě. Je součástí nejen mnoha věcí, které nás obklopují, ovšem nachází se i přímo v našem těle a je pro něj zásadní. Za nepostradatelný stopový prvek se začal považovat již od roku 1934. Ale proč?

  Ačkoliv je jeho množství v organismu velmi malé cca 2 g, i přesto je obsažen prakticky ve všech tkáních těla, od kostí a svalů přes vnitřní orgány až po oči a pokožku.

  Je nutný pro aktivitu více než 200 enzymů, které podmiňují celou řadu důležitých funkcí. Je nutný při tvorbě mnoha hormonů, především inzulinu, testosteronu a růstového hormonu. Jelikož náš organismus tento stopový prvek neskladuje, je nutné jej užívat v každodenní stravě.

  Účinky

  • Zinek je významný antioxidant, který nás chrání před působením volných radikálů.
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.

  Pokud se používá pravidelně, dokáže nás ochránit před typickým nachlazením. Vědecký výzkum z roku 2015 poukázal na fakt, že pomáhá nejen snížit symptomy, ale i rychleji se zotavit (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23775705).

  • Pomáhá předcházet depresím a vyčerpání.
  • Jelikož má zásadní roli v hormonální sféře, je důležitý pro správnou funkci pohlavních orgánů a doporučuje se užívat při ženské a mužské neplodnosti. Podporuje udržování dobrého stavu prostaty.
  • Příznivě působí u lidí se sníženou funkcí štítné žlázy.
  • Užívání zinku se doporučuje při cukrovce.

  Vědecké výzkumy dospěly k závěru, že slinivka diabetiků obsahuje asi polovinu normálního množství zinku, takže je jeho příjem velmi důležitý.

  • Podporuje zdraví cév a kardiovaskulární soustavy.

  Doporučuje se užívat během leukémie, jelikož v bílých krvinkách lidí postižených leukémií je obsah zinku 10x nižší, než u zdravého člověka.

  • Příznivě ovlivňuje zdraví trávicí soustavy. Doporučuje se při průjmech a nechutenství.
  • Pomáhá urychlovat hojení ran.
  • Hraje významnou roli při udržování zdravé pleti, vlasů a nehtů. Je prospěšný při akné, popáleninách, ekzémech, lupénce.
  • Podporuje zdraví smyslů – zraku, vjemů.

  Nedostatek zinku příznaky

  Nejčastěji pocity únavy a vyčerpaností, snížením imunity a zvýšením sklonu k infekcím, oslabením pohlavních orgánů, poruchou vidění, zhoršenou kvalitou vlasů, nehtů a pokožky, kožními záněty a zhoršeným trávením (průjmy, snížená chuť k jídlu apod), poruchou smyslového vnímání (zhoršené vidění, snížení chuťových vjemů), psychický potížemi (deprese, apatie apod).

  Jak užívat?

  Zinek se nachází v potravinách bohatých na bílkoviny – v celozrnných výrobcích a luštěninách, mléčných výrobcích, vejcích, mořských plodech, listové zelenině, žampionech, v ořeších, dýňových semínkách, v hořké čokoládě nebo v mase. Vhodnou formou jsou doplňky stravy.

  Doporučené dávkování zinku je průměrně u dospělého člověka 12-15 mg denně. U sportovců a lidí, kteří podstupují zvýšenou fyzickou zátěž, se mohou dávky zvýšit, ale vždy se nejdříve doporučuje konzultovat s odborníkem. Větší množství zinku potřebují také těhotné a kojící ženy.

  „Přidání zcela malého množství zinku k potravě značně snižuje počet průjmů, zápalů plic a malárie v rozvojových zemích. Posílením imunitního systému dokáže zinek snížit počet průjmových onemocnění až o 38 procent, množství respiračních infekcí až o 45 procent a počet případů malárie o více než 35 procent.“

  Zdroje: http://tajemstvizdravi.cz/zinek-a-jeho-ucinky-na-nase-zdravi/, https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2017/03/04.pdf, http://www.beltina.cz/mineral/zinek/, https://www.galenus.cz/clanky/vyziva/mineraly-zinek

  Zmíněné produkty:

  Zinkové tablety