Bylinky na podporu srdce

O zásadním významu srdce pro náš život se dozvídáme již z dětských let. Podpořit jeho zdraví a funkci přitom můžeme s pomocí bylinek a přírodních produktů.

Hloh obecný se považuje za univerzální bylinu na srdce, dokonce se mu přezdívá srdeční balzám. Podporuje rozšíření cév, prokrvení, posiluje srdeční sval, zlepšuje činnost srdce, přispívá ke zmírnění bušení a arytmie, má uklidňující účinky a slouží jako prevence mnohých potíží. Rostlina se doporučuje při angině pectoris. Hloh působí pomalu, takže se obvykle doporučuje užívat pravidelně a delší dobu.

Čaj z lístků a květů hlohu je velmi dobrá kúra na posílení srdce. Zalijeme 1–2 kávové lžičky listů a květů čtvrt litrem vody, necháme 15 minut vyluhovat a scedíme. Pijeme 3× denně po doušcích. Kúra by měla trvat 4–6 týdnů.

Srdečník obecný již svým názvem napovídá, že má se srdcem úzký vztah. Jedná se o jednu z vůbec neúčinnějších bylin na tento orgán, používá se na nejrůznější srdeční onemocnění a je velkým pomocníkem při potížích spojených s vysokým krevním tlakem. Pomáhá při slabosti, bolestech, zvýšené tepové frekvenci a poruchách funkce srdečního svalu. Zároveň nesmíme zapomínat i na jeho uklidňující účinky, je prvotřídním pomocníkem při srdeční neuróze. Též se používá při angině pectoris.

Výše zmíněné byliny lze užívat jak samostatně ve formě tinktury, či čaje, nebo si z nich můžeme připravit jednoduchou směs:

  • 1 díl hloh list s květem
  • 1 díl hloh květ
  • 1 díl srdečník
  • 1 díl kozlík (či petržel)

Užíváme 2-3 denně.

Výčet bylin vhodných na srdce by nebyl kompletní bez jmelí, které velmi doporučovala i Marie Treben. Je obzvláště vhodné právě v dnešní uspěchané době plné stresu a napětí. Bylina podporuje správnou funkci srdce a krevního oběhu, přispívá k normalizaci krevního tlaku, je vhodná při angině pectoris a při rychlém srdečním tepu, posiluje srdeční sval.

Srdečník účinkyJmelí užíváme ve formě tinktury, prášku, případně čaje, který obvykle připravujeme studenou cestou, jak to doporučovala i Marie Treben. Jedovaté jsou pouze bílé kuličky, které nikdy neužíváme.

Při srdečních potížích spojených s nízkým tlakem se osvědčil rozmarýn lékařský, který užíváme jak vnitřně, tak i jím natíráme oblast srdce.

Kozinec (astragalus) bývá často opomíjen, ačkoliv významně podporuje zdraví srdce. Posiluje srdeční sval, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, zlepšuje prokrvení, zrychluje krevní oběh. Pravidelné užívání se doporučuje jako prevence řady potíží.

Při poškozeních srdečního svalu volíme kontryhel, který jej posiluje a podporuje jeho funkci. Pomáhá též odvádět vodu.

„Čaj z kontryhelu přivodil v krátkém čase podstatné zlepšení při těžkých poškozeních srdečního svalu, přičemž se pil čaj a zvenku se používal na omývání v oblasti srdce.“

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

Při vodnatelnosti srdce a opuchlinách užíváme kukuřici setou.

Řebříček obecný se doporučuje při poruchách krevního oběhu, křečích cév a při angíně pectoris.

Šišák bajkalský podporuje zdraví srdce a je vhodný při bolestech, bušení a arytmii. Můžeme jej užívat i ve směsi například s již zmíněným srdečníkem a kozlíkem.

Pokud preferujete šťávy, tak je určitě vhodné zvolit mrkev, která podporuje celkové zdraví kardiovaskulární soustavy. Využívá se při terapii ischemické choroby srdeční, po překonání infarktu myokardu a při chronické koronární nedostatečnosti.

Do jídel pak lze ještě přidávat petržel, která přispívá k posílení správné funkce srdce a cév a jejich ochraně. Lze ji však užívat nejen čerstvou, ale i sušenou ve formě čaje. Využívá se při srdeční ischémii, arytmii a angině pectoris. Přispívá ke snižování vysokého krevního tlaku, reguluje krevní oběh a pomáhá v prevenci a terapii arteriosklerózy.

Známá opatka Hildegarda von Bingen (1098-1179), doporučovala na srdeční problémy účinný recept petrželovo-medového vína. Je vhodný hned, jakmile člověk pocítí problém. Je vhodné při lehkých bolestech a píchání, při vážnějších srdečních nemocech, angině pectoris, slabostech srdce. Užívá se po lžících a lze si jej připravit přímo doma.

Suroviny:

  • 1 l vína
  • 10 čerstvých stonků petržele s listy
  • 1-2 polévkové lžíce vinného octa
  • 300 g včelího medu

Příprava:

Do litru přírodního vína se dá deset čerstvých stonků petržele i s listy, k tomu se přidá jedna až dvě polévkové lžíce vinného octa. Vše se 10 minut povaří na slabém plameni (pozor, pění to!).

Potom se přidá 300 gramů pravého včelího medu a opět se nechá 4 minuty povařit. Láhve se vypláchnou silným alkoholem a víno na srdce se do nich za horka naplní. Důkladně uzavřeme! Na dně se vytvoří usazenina, není však škodlivá a je možné ji klidně vypít.

Závěrem je určitě vhodné připomenout, že stav srdce je významně ovlivněn i životasprávou. Je vhodné nezapomínat na zdravé stravování, dostatečný příjem tekutin a minimalizaci stresových faktorů. Je též nutné pamatovat i na dostatek pohybu, jelikož jak se již zmiňují mnohé moderní studie, tak například obyčejná chůze významně přispívá ke zmenšení pravděpodobnosti srdečních potíží.

Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Hloh

Srdečník

 

Jmelí nať