Co je to agar?

Co je agar (co je to agar)Agar (jinak též agar-agar či kanten) je přírodní látka, která je z 96% tvořená polysacharidem složeným zejména z agarózy a agaropektinu. Jedná se vlastně o rostlinnou „želatinu“, která se vyrábí z buněčných stěn některých druhů mořských červených řas, kterým se v malajštině říká agar-agar.

Samotný proces výroby je velmi náročný, jak z technologického hlediska, tak i finančního. Řasy se totiž musejí sklízet ručně během letních a podzimních měsíců. Následně se zbavují vody a suší se za nízkých teplot a bez přístupu vzduchu. Tato nejnáročnější část výroby se provádí během chladného ročního období.

Agar má světlou barvu, neutrální chuť, je bez kalorií, neobsahuje tuky. Na pulty obchodů míří již ve formě prášku, vloček, plátků nebo hranolků, přičemž největší kvalitu má obvykle právě práškový agar. Má označení E406.

Jako vůbec první jej začali používat obyvatelé Číny a Japonska, dnes je rozšířen i v dalších koutech světa.

Agar použití

Hojně se využívá v potravinářském odvětví. Používá se jako stabilizátor i zahušťovací prostředek. Přidává se do mražených dezertů, dortů, zmrzliny, polévek, mléčných výrobků, pudinků apod. Agar dokáže na sto procent nahradit běžnější živočišnou želatinu. Pomáhá vytvářet ty nejneobvyklejší tvary a struktury při přípravě nejrůznějších pokrmů. Zároveň je odolný vůči vysokým teplotám, takže lze podávat horké pěny a želé.

Figuruje též při výrobě mycích gelů a šamponů. Hojně se s ním setkáváme ve farmacii a medicíně – používá se při výrobě některých léků, využívá se k modelaci zubů a složitou technologií se z něj vyrábějí vstřebatelné nitě pro operační zákroky. S agarem se pracuje i v mikrobiologických laboratořích, kde se využívá jako živné médium pro kultivaci mikroorganismů a rostlin. V botanice figuruje při laboratorním množení orchidejí. Má též význam při výrobě papíru.

Kromě všeho výše zmíněného má též význam pro naše zdraví.

Agar a zdraví

Obsahuje řadu minerálních látek, vitamínů a bílkovin, je bohatý na vlákninu. Podporuje normální trávení, metabolismus a optimální váhu.

Při běžných dávkách používaných v potravinách nejsou známy žádné nežádoucí účinky a je považován za bezpečnou látku. Pro tělo je to nestravitelná látka, takže z organismu odchází nepozměněn, ale podporuje rozmnožování probiotik. Při jeho užívání je však vždy vhodné pamatovat na zlaté pravidlo vše s mírou a nezapomínat na dostatečný příjem tekutin.

Příprava

Nejprve jej musíme nechat nabobtnat ve studené vodě stejně jako klasickou želatinu a dále přivést k varu. Hned poté ztlumíme oheň a vaříme už jen velmi mírně po dobu asi 2 minut. Agar tuhne při teplotě 30°C a pevné konzistence postupně dosáhneme už při pokojové teplotě. Jak již bylo zmíněno, použití agaru se od klasické želatiny neliší. Výborný je na zákusky, aspiky a k zahušťování místo jíšky.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: clanky.vareni.cz, Healthline

Zmíněné produkty:

Agar