Rakytníkový olej účinky
Rakytníkový olej je lidstvu znám již několik tisíc let. V průběhu času si získal řadu přezdívek např. „Boží lék“ či „tekuté zlato.“ Dodnes se hojně využívá v čínské a tibetské medicíně, přírodním léčitelství a homeopatii. Dokonce se používal astronauty pracujícími ve vesmíru pro zmírnění popálenin v důsledku radiace a zmenšení rizika ozáření. A v roce 2005 se stal rostlinou roku ve Finsku.
Olej se získává z rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides), což je hustě větvený trnitý keř, obvykle dorůstající do výšky 2 až 10 metrů. Většinou jej všichni poznáme hlavně díky oranžovým plodům, které se společně s listy a větvičkami využívají v přírodní medicíně.
Olej sebou představuje tmavě oranžovou tekutinu, charakteristického aroma a chuti. Doslova se jedná o přírodní koncentrát vitamínů a pro tělo prospěšných látek. Obsahuje velké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, flavonoidy, vitamíny A, D, F, K a vitamín P, vitamín E, který se označuje jako vitamín mládí. Dále v něm najdeme cukry, organické kyseliny, pektiny, třísloviny, a další biologicky aktivní látky. Obsahuje též vzácnou omega-7 mastnou kyselinu, kterou téměř nikde jinde nenajdeme, a která blahodárně působí na trávicí trakt. Dále v něm nacházíme alkaloid hippophein, ze kterého vzniká biologicky aktivní amin serotonin, který má značný účinek antidepresivní a protinádorový. U rostlin byl nalezen vůbec poprvé.
Účinky
- Používá se na žaludeční vředy, střevní záněty a vředy a pro snížení kyselosti žaludečních šťáv.
- Podporuje imunitní systém a chrání před nejrůznějšími bakteriemi a viry.
- Čistí organismus od toxických zplodin a jedná se o silný antioxidant, takže chrání tělo před volnými radikály.
- Bojuje s únavou.
- Je vhodný při ateroskleróze, ale i jako její prevence. Obnovuje pružnost a průchodnost cév, zlepšuje srážlivost krve. Podporuje snižování hladiny špatného cholesterolu.
Dr. Yan Jun Xu, vědecký výzkumník v Winnipegu, má důkaz toho, že tento olej chrání srdce a cévy před vznikem mnohých nemocí.
- Podporuje normalizaci hladiny krevního cukru.
Což dokládá vědecký výzkum z roku 2010, který byl publikován v časopise European Journal of Clinical Nutrition (1).
- Je účinný při rekonvalescenci po nemocích a operacích.
- Rakytníkový olej výborně regeneruje pokožku.
Účinně pomáhá při popáleninách a omrzlinách a je velmi efektivní při kožních potížích – akné, kožní záněty, ekzémy, vředy, strie. Působí jako biogenní stimulátor, tlumí bolesti, podporuje hojení ran. Doporučuje se při proleženinách.
- Urychluje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání.
- Používá se jako podpůrný prostředek po dobu léčby rakoviny a již se spekuluje o jeho potenciálních účincích v boji s touto zákeřnou nemocí.
Dávkování
Olej se zpravidla užívá 4x denně po mocca lžičkách, případně až po lžičkách čajových, při zevním ošetření jej užíváme obyčejně 2 až 3krát denně.
Nežádoucí účinky
Doposud nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, ani nejsou známy žádné kontraindikace. V některých případech je třeba neutralizovat rakytníkový olej užitím hořčíku nebo jedlé sody. Bývá to zejména při léčbě peptického vředu.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, 21stoleti.cz
Zmíněné produkty: